Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen, eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’in öldürülmesine ilişkin davada, 22 sanığın yargılanmasına devam edildi. Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki duruşmada, sanıklar, avukatları, müşteki Ayşe Ateş ve yakınları hazır bulundu. Ayrıca DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu ve CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da duruşmayı izleyenler arasındaydı.

Sanık Ufuk Köktürk’ün avukatı İlker Kocaoğlu, müvekkilinin olayla hiçbir ilgisi olmadığını belirtti. Kocaoğlu, “Müvekkilim, bir siyasi partinin il yöneticisi olarak bazı kişilerle fotoğraf çektirmiş ve bu nedenle suçlanmıştır. Sadece 4 bin liralık bir para transferi bulunmaktadır. Bu parayı olayla ilgisi olmadan göndermiştir” dedi. Ayrıca, müvekkilinin avukat Serdar Öktem ile yaptığı telefon görüşmesinin miras konularıyla ilgili olduğunu ve olayla alakasız olduğunu savundu. Müvekkilinin cezaevinden bir arkadaşına para göndermesi ve bir siyasi partiye üye olması nedeniyle 19 aydır tutuklu olduğunu belirterek tahliye talep etti.

Jandarma Tehlikede Olanları Anında Kurtarıyor Jandarma Tehlikede Olanları Anında Kurtarıyor

Sanık Mustafa Uzunlar’ın avukatı Yağız Bekircan Çebi, müvekkilinin yalnızca arabasını kiraya verdiği için yargılandığını belirterek, “Müvekkilim, olayla doğrudan bağlantılı bir eylemi yoktur ve bu nedenle hücrede kalması hukuka aykırıdır” diyerek tahliye talebinde bulundu.

Tutuklu sanık Osman Bayraktar’ın avukatı Yeşim Özen de müvekkilinin suça karışmadığını belirterek, “Müvekkilim, olayla ilgili hiçbir delile sahip değildir ve yalnızca aracı kiraladığı için yargılanmaktadır. Suçsuz olduğuna inandığımız müvekkilimizin tahliyesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Yüce’nin avukatı Duran Göçer, müvekkilinin motor satıcısı olduğunu ve olayla ilgisi bulunmadığını belirterek, “Müvekkilim, sadece bir motor satışı yapmıştır ve bu nedenle suçlanmaktadır” diyerek tahliyesini talep etti.

Son olarak, tutuklu sanık ve eski MİT personeli olduğu iddia edilen Çağlar Zorlu’nun avukatı Sümeyra İlpeşin, müvekkilinin yanlış adres vermekle suçlandığını belirterek, “Müvekkilim, yanlış adres verdiği iddiasıyla suçlanmaktadır. Bu adresler medyada yanlış bir şekilde müvekkilim tarafından verilmiş gibi yansıtılmıştır” dedi.

Duruşma, yarın sabah saat 9’da devam etmek üzere ertelendi.

Kaynak: iha