Şarkışla’da bulunan 80 yataklı, yaklaşık 34 dönümlük alana 4 bin metrekarelik konuma sahip olan Şarkışla Hastanesi’nin yıkılacağı, aynı alana ise daha küçük kapasiteli, 75 yataklı yeni bir hastane inşa edileceği duyuruldu. Ancak, henüz hastanenin neden yıkılacağına dair resmi bir açıklama yapılmamışken, halk arasında bu kararın gerekçelerine dair büyük bir merak ve eleştiri hakim oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yargıya Mesajlar: "Yüksek Yargı Kurumları Arası İhtilaf Giderilmeli" Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yargıya Mesajlar: "Yüksek Yargı Kurumları Arası İhtilaf Giderilmeli"

Şarkışla’da vatandaşlar, yapılacak olan hastanenin Sivas-Kayseri karayolu üzerinde anayola yakın bir konumda olmasının hasta nakillerini kolaylaştırabileceğini ifade etti. Ancak, mevcut hastanenin neden yıkılacağına dair bir açıklama olmamasının yanı sıra, aynı yerde yeni bir hastane inşa edilmesi kararı halk arasında soru işaretlerine neden oldu.

Vatandaşlar, mevcut hastanenin 80 yatak kapasiteli olmasına karşın yeni yapılacak hastanenin daha düşük kapasiteli olmasına ve daha geniş bir sağlık tesisi planlanmamasına yönelik ciddi eleştiriler getiriyor. Ayrıca, Şarkışla'da zaten aktif bir hastane bulunmasına rağmen, bu hastanenin yıkılıp yerine yeni bir tesis yapılacak olması ve bu süreç için harcanacak kaynaklar konusunda da vatandaşlar tepkili.

Ne Kadar Bütçe Ayrılacak?

Mevcut 80 yataklı hastanenin yeniden inşa edilerek küçültülmesi hususunda cevap arayan vatandaşlar, yeni yapılacak olan hastanenin maliyetin ide merak ediyor.

Vatandaşlar, yeni yapılacak olan hastanede eski hastane envanterlerinin bulunup bulunmayacağı konusunun da yetkililer tarafından cevaplanmasını talep ediyor.

Yetkililerin yeni yapılacak hastane hususunda şeffaf bir şekilde bilgi vermesini talep eden vatandaşlar; “İlçemizde mevcut bir hastane bulunmasına karşın yetkililer mevcut hastaneden daha küçük bir hastane yapılacağını duyurdu. Bu alana yeni hastane inşa edilmesi güzel bir haber ancak neden daha küçük bir hastane ve buranın maliyeti ne olacak bunun açıklanmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şarkışla’ya Yetecek Mi?

Sivas’ın en büyük ilçeleri arasında gösterilen ve ilçeye bağlı köyleriyle birlikte toplam nüfusu 37 binin üzerinde olan Şarkışla’ya 75 yataklı hastanenin yetip yetmeyeceği konusu da gündem oldu.

Yıkılacak olan Şarkışla Devlet Hastanesi’nin 80 yataklı olmasına karşın kapasitenin altına inilmesine tepki gösteren vatandaşlar, yeni hastanenin en az 100 yatak kapasiteli olması gerektiğini öne sürdü.

Öte yandan yeni Şarkışla Devlet Hastanesi ile ilgili vatandaşların sorularının yetkililer tarafından yanıtlanıp yanıtlanmayacağı da merak ediliyor.