Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sivas temasları kapsamında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası'nda (STSO) düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Toplantıda, üretim ve istihdama katkı sunan iş insanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin talep ve önerilerini dinledi. Programa Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Vali Dr. Yılmaz Şimşek, TBMM AK Parti Grup Başkanı ve Sivas Milletvekili Abdullah Güler, Milletvekilleri Hakan Aksu, Rukiye Toy, Belediye Başkanı Dr. Adem Uzun, il protokolü, iş insanları ve STK temsilcileri katıldı. 

Sivas'ın Tüm OSB’leri Cazibe Merkezi İlan Edilmeli

STSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir, açılış konuşmasında Sivas dışında yaşayan nüfusu yatırım ve istihdam için Sivas’a davet etti. Özdemir, tüm organize sanayi bölgelerinin cazibe merkezi ilan edilmesi ve 6. Bölge teşviklerinin Sivas’taki tüm OSB’lere uygulanması gerektiğini vurguladı. 

Nuri Demirağ'ın Teknoloji Vizyonu

Bakan Kacır, Sivas’ın gurur kaynağı Nuri Demirağ'ın 60 yıl önce İstanbul’da "Gök Şenlikleri" adıyla teknofestler düzenlediğini ve Sivas’ta, İstanbul’da, Divriği’de gök okulları açarak mühendisler, teknisyenler ve pilotlar yetiştirdiğini belirtti.

Demirağ OSB’nin Altyapısı Bu Yıl Tamamlanacak

Eskişehir'de Fahiş Fiyatlara Karşı Sürpriz Denetimler: 65 Bin TL Ceza Kesildi Eskişehir'de Fahiş Fiyatlara Karşı Sürpriz Denetimler: 65 Bin TL Ceza Kesildi

Bakan Kacır, Sivas Merkez 1. OSB’de geçen yıl 245 hektarlık ilave alanın tamamlanarak yatırımcılara sunulduğunu ve Demirağ OSB’de altyapının bu yıl tamamlanacağını söyledi. Sivas’ın tarihi kimliği ve lojistik imkanlarıyla sanayinin kalkınmada öncüsü olması gerektiğini ifade etti.

Sivas TSO ile Birlikte Çalışma Vurgusu

Sanayi ARGE projelerine 76 milyon lira aktarıldığını belirten Bakan Kacır, bu rakamın artırılması için Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte çalışacaklarını söyledi. Yüksek teknoloji odaklı ve üretim odaklı kalkınma atılımı için Sivas’a destek vermeye devam edeceklerini ekledi.

Tüm OSB’lerde Stratejik Teşvik İmkanı

Bakan Kacır, Sivas’taki tüm OSB’lerde belirlenen dört başlıkta stratejik teşvik imkanları sunacaklarını açıkladı. Milli teknoloji hamlesine benzer bir yerel kalkınma hamlesi programı başlatacaklarını belirtti.

CÜNAM Ulusal Araştırma Merkezine Dönüştürülüyor

Bakan Kacır, Türkiye’deki bazı üniversite araştırma merkezlerini ulusal araştırma altyapısına dönüştürdüklerini belirtti. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Nanofotonik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (CÜNAM) ulusal araştırma merkezine dönüştürüleceğini ve bu merkezde yapılacak çalışmaların sanayileşmeyi hızlandıracağını söyledi.

Daraltılmış İstişare ve Değerlendirme Toplantısı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, daraltılmış istişare ve değerlendirme toplantısında Sivas'taki mevcut ve planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantıya STSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özdemir, Meclis Başkanı Osman Yıldırım, TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Vali Yılmaz Şimşek, Milletvekili Hakan Aksu, üniversite rektörleri, bakan yardımcıları ve bakanlık genel müdürleri katıldı.

Bakan Kacır’ın Sivas ziyaretinde, sanayi ve teknoloji alanında Sivas’a yapılan yatırımlar ve gelecekteki projeler ele alındı. Sivas'ın kalkınması için atılacak adımlar ve sağlanacak destekler iş insanlarıyla paylaşıldı.

Muhabir: bülten