Sivas'ın Gemerek ilçesinde yaşanan olay, Dünya'nın en iyi çoban köpeği olarak bilinen Kangal'ın vefasını gözler önüne serdi. Ekizce köyünde çiftçilikle uğraşan Yıldırım Satılmış'ın 2 yaşındaki Kangal köpeği Pali, sürüden ayrılan ve rahatsızlanan bir koyunu başından bir an olsun ayırmayarak duygu dolu bir an yaşattı.

Olay, Yıldırım Satılmış'ın yayladan dönen koyun sürüsünü ağıla götürürken fark ettiği eksiklikle başladı. Pali isimli Kangal'ın ve bir koyununun eksik olduğunu fark eden Satılmış, hemen aramalara başladı. Fenerle aydınlatılan araziye çıkan Satılmış, köpeğini ve koyununu ararken, Pali'nin rahatsızlanan koyunun başında beklediğini keşfetti.

MİT’ten, PKK’nın Teknik Kadrosuna Darbe MİT’ten, PKK’nın Teknik Kadrosuna Darbe

O anları cep telefonu kamerasıyla kaydeden Satılmış, köpeğinin sadakati karşısında hayrete düştü. Yaşanan olayın ardından konuşan Satılmış, "Çiftçilik ve küçükbaş işiyle uğraşıyorum. Köpeğim Pali 2 yaşında. Rahatsız olan bir koyunumuz arazide kalıyor. Köpeğim Pali arazide kalan koyunun başında bekliyor. Akşam sürümüz eve geldiğinde köpeğimiz Pali yoktu. Aramalarımızın sonucunda köpeğimiz Pali, rahatsız olan koyunumuzun başında kalmış." şeklinde duygularını dile getirdi.

Bu olay, Kangal köpeğinin sadakati ve çiftçilikle iç içe geçen hayatın özgün bir örneğini sunarak, insan-hayvan bağlarına dikkat çekti.