Sivas'ta Birlik ve Beraberlik Buruciye Medresesi'nde Kurban Bayramı Bayramlaşmasında Görüldü Sivas'ta Birlik ve Beraberlik Buruciye Medresesi'nde Kurban Bayramı Bayramlaşmasında Görüldü

Türkiye Kamu-Sen Sivas Şubesi Başkanı Dursun Özen, TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon rakamlarına tepki gösterdi. Özen, enflasyonun artmaya devam ettiğini ve memur maaşlarının erimeye devam ettiğini vurguladı.
Enflasyon Yükseliyor Maaşlar Eriyor
Mayıs ayında mal ve hizmet fiyatları ortalama %3,37 oranında artarken yıllık enflasyon %75,45'e ulaştı. Yılın ilk başından beri enflasyon toplamda %22,72 oranında yükseldi.
Memur Maaşları Alım Gücünü Kaybediyor
Ocak ayında yapılan %15'lik maaş artışı erimeye devam etti ve kamu çalışanlarının alım gücü, geçtiğimiz yılın aralık ayına oranla %7,72 düştü.
Tasarruf Önlemleri Kamu Çalışanlarını Vuruyor
Kamunun finans ihtiyacını azaltmak amacıyla alınan tasarruf önlemlerinin büyük bir kısmı kamu çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarını doğrudan ilgilendiriyor. Bu durum memurların maaşlarının daha da erimesine yol açıyor.
Refah Payı Talep Ediliyor
Dursun Özen, memur ve emekli maaşlarına refah payı eklenmesi, enflasyon farkının ortaya çıktığı ay itibarı ile maaşlara yansıtılması ve vergi dilimlerinin yeniden düzenlenmesi yönündeki taleplerini yineledi.
Çarşı Pazarda Fiyatlar Uçuyor
Çarşı pazarda fiyatların sürekli yükseldiği bir ortamda memur ve emeklilerin alım gücünü korumak için acil önlemlere ihtiyaç var.
Refah Payı Olmadan Bu Süreci Atlatmak Mümkün Değil
Dursun Özen, enflasyonun hızının kesilmesi ve hayat pahalılığının belinin kırılması için uzun bir zamana ihtiyaç olduğunu, ancak bu sürecin çalışanlara refah payı verilmeden atlatılamayacağını vurguladı. Yetkililerden refah payı uygulamasına bir an önce dönülmesini talep etti.

Muhabir: BÜLTEN