Ramazan ayında, uzun süreli açlık ve susuzluğa karşı dengeli ve sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Orucu daha kolay tutmak ve enerjinizi korumak için bazı besinlerden uzak durmanız faydalı olacaktır.

Sahurun, uzun oruç saatleri boyunca yetecek kadar enerji vermesi için sağlıklı olmak gerekir. Tükettiğiniz yiyeceklerin sizi susatmaması ve yeterli su içeriği sağlaması önemlidir. Bu nedenle sahurda tercih ettiğiniz yiyeceklerin seçimine dikkat edilmelidir.

Sahurda aşırı tuzlu gıdaların tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Daha hafif besinli ve mideyi yormayacak besinler tercih edilmelidir. Özellikle kahvaltılık tarifler sahurda en çok tercih edilen yemeklerin başında gelir.

Peki Sahurda Ne Yememeliyiz?

Basit  veya rafine karbonhidratlar; şekerler,beyaz un, hamur işleri,çörekler, kruvasanlar rafine karbonhidratlar grubundadır.Bunlar yalnızca 3-4 saat tokluk veren ve temel besin maddeleri bakımından düşük yiyeceklerdir. Bal,reçel, pekmez: Şekerli besinler size ani doygunluk sağlayarak iyi beslenmenizi engeller, ertesi gün kan şekerinizin düşmesine neden olacağından sahur sofranızda yer almasın.

Patates; yenildikten sonra kısa sürede yeniden acıktıran yiyeceklerden biri. Çabuk acıktırma özelliğinin yanısıra kızartma olarak tüketilirse sağlığa zarar veriyor. Kızartılmış patatesi sahurda tüketmekten kaçının.

Sıfır Otomobilde Dev Kampanya: Sadece 410.000 TL Sıfır Otomobilde Dev Kampanya: Sadece 410.000 TL

Tuzlu yiyecekler; vücudunuzdaki sodyum seviyelerinin dengesizliği, oruç tutarken sizi susatır bu nedenle tuzlu kuruyemiş, tuzlu peynirler, zeytin, turşu, cips veya soya sosu içeren yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

Kafeinli içecekler; kahve, demli çay, meşrubat, kakolu/çikolatalı içecekler grubunun başında yer alır. Uykusuzluğa ve huzursuzluğa yol açan kafein içerirler. Vücuda yeterli su alımını sağlamadıklarından, bütün gün susama hissi devam eder.

Glisemik indeksi yüksek pide; ramazanın olmazsa olmaz yiyeceklerinden pideyi sahurda tüketmek doğru değil. Çünkü besinlerin şeker yükü anlamına gelen glisemik indeksi yüksek yiyecekler çabuk acıkmaya neden olur ve pide de glisemik indeksi yüksek bir besin. Pideyi haftada 2-3 kere 1-2 avuç büyüklüğünde iftarda tüketebilirsiniz. Sahurda; tam tahıllı ekmek tüketerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

Şekeri yüksek meyveler; meyveler içerdikleri vitamin,mineral, posanın yanı sıra belirli miktarda şeker içerir. Yüksek şeker içermek aynı zamanda çabuk acıktırmak anlamına gelir. Özellikle kavun, karpuz, üzüm gibi diğer meyvelere göre daha yüksek şeker içeren meyveleri sahurda tüketmeyin.

İşlenmiş etlerden olan:Salam, sucuk, sosis bu besinler sahur için oldukça ağır ve baharatlı besinlerdir aynı şekilde susamanıza da neden olacağından şarküteri ürünü etleri de sahurda yemeyin.

Yağlı yemekler ve kızartmalar: Gece uyumadan yiyip yatacağınızdan sabah uyandığınızda yanma ve ekşime gibi mide rahatsızlıklarına, hazımsızlık gibi sindirim problemlerine neden olur.”