PTT AŞ, son zamanlarda artan dolandırıcılık girişimlerine karşı vatandaşları uyardı. Dolandırıcılar, posta dağıtım personeli kılığında evlere gelerek kargo veya posta teslimi bahanesiyle belge imzalatıyor. İmza atılan bu belgelerin senet ve vekaletname gibi resmi evraklardan oluştuğu ve dolandırıcılar tarafından kişinin üzerine kayıtlı varlıkları satmak gibi çeşitli alanlarda kullanıldığı belirtildi.

PTT'den yapılan açıklamada, şirketin adı ve logosu kullanılarak çeşitli dolandırıcılık girişimlerinin gerçekleştirildiği de bildirildi. Bu girişimler arasında, sahte SMS ve e-postalardaki zararlı linklerle banka ve kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi, "kargo gönderi takibi" adı altında banka hesap bilgilerine ulaşılması yer alıyor.

29 ŞUBAT 2024  BAŞAK BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 29 ŞUBAT 2024 BAŞAK BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Açıklamada, PTT'nin resmi internet sitesi olan "www.ptt.gov.tr" ve sosyal medya hesapları dışında hiçbir kaynaktan gelen bilgilere itibar edilmemesi gerektiği de vurgulandı. PTT'nin dağıtımla görevli personelinin, gönderileri vatandaşlara resmi kurum kıyafeti ve genellikle el terminaliyle ulaştırdığı da belirtildi.

PTT'den gelen resmi bir mesajda yer alan linklere tıklamadan önce dikkatli olunması ve uzantısının "www.ptt.gov.tr" olduğundan emin olunması gerekiyor. Ayrıca, beklenmedik bir kargo veya posta teslimi durumunda, teslimat sırasında temkinli olunmalı ve dolandırıcılık şüphesi taşıyan kişi veya kişiler yetkili mercilere ihbar edilmelidir.

PTT AŞ, dolandırıcılık girişimlerini önlemek adına yasal girişimlerde de bulunuyor. Şirket, tespit edilen sahte internet adreslerinin erişime engellemesi için Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezine (USOM) bildirimde bulunuyor. Ayrıca, dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan kişilerin gerekli cezayı almaları konusunda hukuki süreci de yakından takip ediyor.

Vatandaşların, bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olması ve PTT'den gelen resmi bildirimlere uyması önem taşıyor.