Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) psikiyatri servisinde yatan hastalara uygulanan 'Uğraş Tedavisi' kapsamında hazırlanan el işi ürünler, açılan sergiyle satışa sunuldu.

'Uğraş Tedavisi'nin olumlu sonuçları ile ön plana çıkan uygulamada, psikiyatri servisinde uzun süreli tedavi gören hastaların iç dünyalarından uzaklaşmaları ve farklı bir bakış açısı kazanmaları amaçlanıyor. Bu yöntem ile hastalar, birbirinden güzel ürünler ortaya koyuyor. Hazırlanan ürünler ise belirli zamanlarda kurulan stantlarda satışa sunuluyor. Elde edilen gelir ile hastaların tedavisinde kullanılmak üzere tekrar ürün alınıyor.

Hastaların Topluma Kazandırılması Hedefleniyor

Kocasinan'da Kediler Otel Konforunda Yaşıyor: Küçük Dostlar Kedi Kasabası Kocasinan'da Kediler Otel Konforunda Yaşıyor: Küçük Dostlar Kedi Kasabası

Psikiyatri Servisi Sorumlu Hemşiresi Ayşe Ayvazcık, tedavi hakkında şu açıklamaları yaptı: "Bugün burada psikiyatri servisimizde yatan hastalarımızın el emeği ürünlerini sergiliyoruz. 'Uğraş Tedavisi' ile amacımız hastaların kendi iç dünyalarından çıkarak farklı konu ve olaylara yönlenmelerini sağlamaktır. Servisimizde, hemşirelerin kontrolü altında Odunpazarı Halk Eğitim Merkezi'nden gelen usta öğreticilerle hastalara 'Uğraş Tedavisi' uyguluyoruz. Hastalarımız el becerisini ve işlevselliklerini geliştirerek yeniden topluma kazandırmayı amaçlıyoruz."

Uğraşı Tedavisi İyileşme Sürecini Hızlandırıyor

Psikiyatri servisinde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Esra Urgan da uğraşı tedavilerinin hastaların iyileşme sürecinde önemli rol oynadığını belirterek şunları söyledi: "Psikiyatri servisimizde tedavi gören hastalarımızın yapmış olduğu ürünleri belirli periyotlarla satışa çıkartıyoruz. Elde edilen gelirle, hastalarımıza tekrar malzeme alıyoruz. Hastalarımızın tedavi süreleri genelde uzun olduğu için bu şekilde uğraşı tedavileri önemli rol oynuyor. Ürün sayıları yeterli sayıya ulaştıkça bu şekilde stantlar açıyoruz."

Kaynak: iha