Sivas'ta Madımak olaylarının 31. yıl dönümünde düzenlenen anma etkinliğinde, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den tarihi açıklama: "Kan davaları bile biter ama bu can davası bitmez. And olsun ki gelip burada Madımak Utanç Müzesi'nin açılışını bizzat yapacağım."

Özgür Özel'den Madımak Anmasında Tarihi Sözler

Dün, Madımak olaylarının 31. yıl dönümünde Sivas’ta düzenlenen anma etkinliklerine katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, yaptığı açıklamalarla gündeme damga vurdu. Özel, grup başkan vekilleri, milletvekilleri, il başkanları ve partideki tüm kademedeki yöneticilerle birlikte ailelerin yanında olduklarını belirterek, "Burada iki önemli karar alınmadan bu mücadele durmayacak. Elbette her sene 2 Temmuz'da geleceğiz ve burada anacağız. Otuz birinci yılı birinci yıl kabul ediyoruz." dedi.

Madımak İçin İki Önemli Talep

Sivas'ta Kaskı Koluna Takıp Şapkayla Motosiklet Kullanan Duyarlı(!) Sürücü Tepkilere Yol Açtı Sivas'ta Kaskı Koluna Takıp Şapkayla Motosiklet Kullanan Duyarlı(!) Sürücü Tepkilere Yol Açtı

Özel, konuşmasında iki kritik talebi vurguladı: "Birinci talep: Bütün ailelerin ve bizim ortak talebimiz Madımak'ın bir Utanç Müzesi olmasıdır. Bu bilim ve kültür merkezi yaşayan ailelerin içini yakıyor: 'Biz bunu hak etmedik, ne bilimi ne kültürü insan yakmak bizim kültürümüzde var mı? Bilime, kültüre, sanata inanan canları burada yaktınız' diyorlar. Burası Utanç Müzesi olacak. İkincisi de istinafta umudumuzu sürdürüyoruz ama eninde sonunda bu kararların bozulması gerektiğini düşünüyoruz. İnsanlara karşı suç olarak nitelendirilmesi gerekiyor. İnsanlığa karşı suçlar zaman aşımına uğramazlar, affa uğramazlar, o yüzden insanlığa karşı suç kararı verilene kadar verilen hiçbir kararı tanımıyoruz."

"Bu Bir Can Davasıdır"

Madımak olaylarının sorumlularının cezalandırılması gerektiğini belirten Özel, "Çok kararlıyız, bu bir kan davası değil. Kan davaları bile bir gün biter ama bu bir can davasıdır. Canlarımıza karşı işlenmiş insanlık suçudur. Türkiye'deki tüm canları tehdit eden bir insanlık suçudur, nefret suçudur. Türkiye'nin barışının içine döşenmiş bir mayındır, dinamittir. Bu dinamitleri, bu mayınları sadece gözü yaşlı analar, eşler, çocuklar ya da davayı takip eden avukatlar temizleyemez. Bunu bütün siyasiler, bütün riskleri göz önünde bulundurarak cesaretle elimizle temizleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

10 Ekim Davası Hakkında Çarpıcı Açıklama

Özel'e yöneltilen, "Dün 10 Ekim davasında insanlığa karşı suçlardan beraat etti sanıklar, bu konuda ne söylersiniz?" sorusuna, "Bu dava eğer insanlığa karşı suç mücadelesini kazanırsa, bu 10 Ekim davası için de geçmişteki katliamlar için uygulanabilecek tarihi bir kazanım olacaktır. Dün verilen kararlar utanç verici kararlardır. Bu davanın böyle zaman aşımına uğratılması da utanç vericidir. Bunun için biz burayı hem Utanç Müzesi'ne çevirmek hem de insanlığa karşı suç kazanımını elde etmek için mücadelemizi sürdürüyoruz. Dünkü karar son derece haksız ve hukuksuzdur." yanıtını verdi.5Dc53357 23E5 4C73 9Fc2 Cd5719Abef3C

Muhabir: Çetin Polat