Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Şükran Kuyucak Esen, Cumhuriyet Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde görev yapan ve eski öğrencilerinden olan Dr. Öğretim üyesi Özgür İpek’in Sinema Felsefesi dersine online olarak katılım sağlayarak, uzun yıllar süregelen tecrübelerini, bilgi ve birikimlerini lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile paylaştı.

Öğrencilere geniş bir akademik yelpazede eğitim alma imkanı sunarak, mezunlarını çağın gereksinimlerine uygun olarak yetiştirmeyi amaçlayan Cumhuriyet Üniversitesinde ders içi etkinliklerle fark yaratmaya devam ediyor.

Dr. Öğretim Üyesi Özgür İpek, Sinema Felsefesi dersinde online sistem üzerinden dersine konuk olarak davet ettiği ve sinema alanında önemli isimlerden biri olan Prof. Dr. Şükran Kuyucak Esen’i, kendi öğrencileri ile tanıştırdı.

Sinema alanına dair bilgi birikimini aktaran Prof. Dr. Esen, 1914’den günümüze kadar olan sinema tarihini ve dönemlerini siyasal ve ekonomik kırılmalarla birlikte anlatarak, Türk sinemasının usta yönetmeni: Ömer Kavur’un sinema alanında ki yerinden, filmlerinden ve bakış açılarından bahsetti.

Derse katılım sağlayan öğrencilerden Beyza Cettanır, konuklu ders sürecinden büyük bir keyif aldığını belirterek, “Sinema alanına zaten ilgili biriyim. Dönemlerin hem sosyolojik hem de felsefi anlamda değerlendirilmesi, her dönemin kendine özgü koşullarıyla sinemaya yön vermesi bu alanda ki ilgimi daha da artırıyor” şeklinde konuştu.

Kadınların Biyolojik Olarak Erkeklerden Daha Güçlü Olduğu Ortaya Çıktı Kadınların Biyolojik Olarak Erkeklerden Daha Güçlü Olduğu Ortaya Çıktı

Sinema dönemlerine dair daha geniş kapsamlı bir araştırma yapılması gerektiğine değinen yüksek lisans öğrencisi Ece Aydın ise dönemi bilmenin yetersiz kalacağını, o dönem şartlarıyla birlikte öğrenilmesi gerektiğini dile getirerek, “Bizleri sinemaya dair bilgilendiren Şükran Hocamıza çok teşekkür ediyoruz. Vermiş olduğu bilgiler bize ışık tutacak bilgiler” dedi.

"Gurur ve Mutluluk Kaynağı"

Öğrencilerin sürekli okuması, bilgilenmesi ve geleceğe emin adımlarla yürümesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Esen, "Bilginin sınırı yoktur. Araştırmak, öğrenmek insanın daima yolunu aydınlatır. Bugün, yetiştirdiğim öğrencilerimin de öğrencilerine ulaşmak benim için gurur ve mutluluk kaynağı oldu" dedi.

Geleceğe Güvenle Adım Adım

Öğrencilere kariyer yapma yolunda geniş bir seçenek sunan Cumhuriyet Üniversitesi, İletişim Fakültesi öğrencileri, ilgi duydukları bu alanda eğitim alarak geleceğe daha güvenle adım atmayı hedefliyor.