2023 yılının Mayıs ayından itibaren önü alınamaz zamlar vatandaşın mutfağını büyük ölçüde etkilemeye başlayarak sene sonuna kadar etkisini devam ettirdi. Konut kiralarının zam şampiyonu olduğu 2023 yılında konut kiralarını takip eden zam şampiyonu et fiyatları oldu.

Vatandaşlar, 2023 yılını zam yılı olarak anarken 2024 yılının ilk konusu da zamlar oldu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkan karar sonucunda 11 bin 402 lira olan asgari ücret 17 bin 2 liraya yükseldi. Zam kararının açıklanmasıyla beraber 8 milyon asgari ücretli ve dolaylı olarak 85 milyon vatandaş gözlerini gelecek zamlara çevirdi.

Asgari ücrete yüzde 49 zam yapılmasına karşın Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yüzde 59, Unlu Mamulleri’ne yüzde 25, yumurtaya ise yüzde 10 zam geldi.

2024 yılının ilk aylarında hayli zorlanacaklarını dile getiren vatandaşlar; “2024’ün daha ilk günlerinden tüm ürünlere zam geldi. Bazı işletmeciler, yılbaşından birkaç gün önce depolarına kaldırdıkları malzemeleri zamların gelmesiyle yavaş yavaş çıkarıyor. Zamlar bizi çok etkiliyor, bir hayli zorlanıyoruz ama en yorucusu bu durumu fırsata çevirmeye çalışanlar. Devletimizin bu konuda büyük bir denetim başlatması gerekiyor. Sokaktaki vatandaşın bildiğini devletin bilmemesi mümkün değil.” açıklamasını yaptı.

Ekmeğe Zam Gelecek Mi?

Yeni yıl ile başlayan zam seline ekmeğin kapılıp kapılmayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Sivas'a Hava Ambulansı Müjdesi: Hastalar Artık Daha Hızlı ve Güvenli Şekilde Tedavi Görecek! Sivas'a Hava Ambulansı Müjdesi: Hastalar Artık Daha Hızlı ve Güvenli Şekilde Tedavi Görecek!

En son 2023 yılının Temmuz ayında zam alan ekmeğin 2024 yılının ilk günlerinde zam alıp almayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Vatandaşlar, Sivas’ta 7 liraya satılan ekmeğin fiyatının artıp artmayacağını merak ederken yetkililerden açıklama bekleniyor.

Özellikle belediyeye bağlı ekmek satış noktalarında piyasaya oranla daha uygun fiyatlı ekmek almak isteyen vatandaşlar, ekmek satış noktalarında sıraya girmekten şikayetçi.

Vatandaşlar; “Belediyeye bağlı ekmek satış noktalarında ekmek fiyatları daha uygun. Satışı yapılan ekmeğin fırınlardaki ekmekten bir farkı yok. Belediyemizin uygulamasından da memnunuz ama çok az ekmek satış noktası var, arttırılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vatandaş 2024’te Sıraya Girmek İstemiyor

Et ve Süt Kurumu ile belediyeye bağlı ekmek satış noktalarından piyasanın yarı fiyatına et ve ekmek temin eden vatandaşlar, 2023’te olduğu gibi 2024’te de ucuz et ve ekmek sırasına girmek istemiyor.

2023 yılının gündemindeki yerini koruyan Et ve Süt Kurumu ile belediyeye bağlı ekmek satış noktasındaki sıra vatandaşları isyan ettiriyor.

Var olan uygulamaların geliştirilmesini talep eden vatandaşlar; “Et ve Süt Kurumu ile belediyeye bağlı ekmek satış noktaları piyasanın yarı fiyatına ürün satışı gerçekleştiriyor. Bizlerde daha uygun fiyatlı ürün alabilmek için mecburen sıraya giriyoruz. Uygulamadan memnunuz neticede halka uygun fiyatlı ürün temin ediliyor. Ancak saatlerce sırada beklememizin önüne geçmek adına Et ve Süt Kurumu’nda satışı gerçekleştirilen etler kasaplara pay edilmeli ve biz o etleri kasaptan da alabilmeliyiz. Belediyeye bağlı ekmek satış noktalarının da arttırılmasıyla bu sorunlar kökten çözülebilir.” diye konuştu.