Son zamanlarda ikinci el otomobil piyasası büyük bir durgunluk yaşıyor. Noterlerde gerçekleştirilen araç satış işlemleri geçtiğimiz yıla göre yaklaşık %40 oranında azalmış durumda.

Haymanalı Çiftçiler Selektör Tesisiyle Tohum Maliyetlerini Düşürüyor! Haymanalı Çiftçiler Selektör Tesisiyle Tohum Maliyetlerini Düşürüyor!

Geçen yıl yatırım amaçlı olarak otomobil alan birçok vatandaş, bu yıl piyasada gözle görülür bir şekilde bulunmuyor. Noterlerdeki bu satışlardaki düşüşün yanı sıra, sıfır araç fiyatlarında yapılan kampanyalar da ikinci el otomobil satışlarını olumsuz yönde etkiliyor.

Bakırköy 24. Noterliği Başkatibi Ahmet Turan, ikinci el otomobil piyasasındaki durgunluğa dikkat çekerek, "Geçen yıla göre bu yıl ikinci el otomobil satışlarında %40'a varan bir düşüş var. Bu durumun çeşitli nedenleri var. Şu anda bayilerin sıfır araçlarda 'Güvenlik Paketi' kampanyaları mevcut. Bu sebeple vatandaşlar sıfır araçlara yöneliyor ve bu da ikinci el otomobil satışlarını olumsuz etkiliyor. Noter işlemlerinde de bu durgunluk hissediliyor. Geçen sene sadece bizim bulunduğumuz oto galeri sitesinde günlük 400 araç satışı yapılıyordu, fakat bu sene bu rakam 150'ye düşmüş durumda. Vatandaşlar artık araçları yatırım aracı olarak görmüyor ve nakit paralarını faizde değerlendiriyorlar. Bu da otomobil satışlarında azalmaya yol açıyor ve noter işlemlerini olumsuz etkiliyor" şeklinde konuştu.

Muhabir: İHA