Atık Yönetimi Koordinatörlüğü tarafından 5-9 Haziran tarihleri arasında düzenlenen etkinliklerde atık dönüşümü ve sürdürülebilirlik temalı birçok faaliyet gerçekleşti.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu'nun da katıldığı etkinlikte, atık toplardan lavanta saksısı yapımı, kompost atölyesi ve plastik kapaklardan üniversitenin logosunun yapılması gibi çeşitli atölyeler düzenlendi.

Etkinlikte ayrıca, Atık Yönetimi Koordinatörü Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci ve Öğretim Elemanı Dr. Kemal Sülük ile sürdürülebilir çevre temalı sohbetler gerçekleştirildi. Katılımcılara çay ve atıştırmalıklar da ikram edildi.

Sürdürülebilir Çevre Hedefleniyor

Kırıkkale'de Orman Yangınlarıyla Mücadele: Giriş Yasağı ve Kapsamlı Önlemler Kırıkkale'de Orman Yangınlarıyla Mücadele: Giriş Yasağı ve Kapsamlı Önlemler

Atık Yönetimi Koordinatörü Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci, yaptığı açıklamada, sürdürülebilir çevre ve kampüs uygulamalarının Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'ni sıfır atıkta öncü bir kurum haline getirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Deveci, "Bugün de öğrencilerimizde depozito iade sistemine adaptasyon ve atık oluşumunu azaltmak için kupa dağıtımı ve ikramlar, atık toplardan saksı ve kapaklardan üniversite amblemi ile atık azaltma konusunda öncü çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Sabah yaklaşık 70 öğrenciyle kompost atölyesi ile küçükten büyüğe eğitim anlayışımızla çalışmaya devam ediyoruz." dedi.

Rektör Uslu: İlk 100 Hedefindeyiz!

Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu ise yaptığı konuşmada, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs çalışmaları ve sıfır atık uygulamalarıyla dünyada bu alanda ilk 100'ü hak eden bir yükseköğretim kurumu olduğunu belirtti.

Üniversitenin Sıfır Atık Belgesini almaya hak kazanan ilk yükseköğretim kurumu olduğunu ve Sıfır Atık En İyi Uygulama Ödülü'nü de aldığını hatırlatan Rektör Uslu, şunları söyledi:

"Greenmetric’te bu yıl 357’nci sırada yer almayı başararak tüm dünyada ilk 500 üniversite arasındaki yerini koruyan Üniversitemiz hak ettiği ilk 100 sıralamasına gireceğinden hiç şüphem yok. Ayrıca başta Atık Yönetimi Koordinatörümüz Prof. Dr. Ece Ümmü Deveci Hocamız olmak üzere, bu güzel organizasyonun tertip edilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, Çevre Hafta’nızı kutlayarak iyi eğlenceler diliyorum."

Kaynak: iha