Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (ATAM) bu yıl ekilen yaklaşık 100 dekarlık buğdayın hasadı başladı. Hasat faaliyetleri Niğde Valisi Cahit Çelik ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu'nun da katılımıyla gerçekleştirildi.

Son 2 Yılda Bin Dekar Arazi Tarıma Kazandırıldı

Geri Dönüşüm ve Çevre Bilinci Eğitimi Geri Dönüşüm ve Çevre Bilinci Eğitimi

Üniversite, son iki yıldır tarım dışı arazileri ıslah ederek tarıma kazandırma çalışmalarına hız vermiş durumda. Bu kapsamda ATAM ana hizmet yerleşkesinde yaklaşık bin dekar arazi tarıma kazandırıldı. Bu arazilerde bilimsel araştırma ve geliştirme çalışmaları ile uygulamalı eğitim faaliyetleri yürütülüyor. Ayrıca, merkezdeki hayvancılığın ihtiyacı karşılanıyor ve şehrin hayvancılık sektörü için kaba yem üretimi yapılıyor.

Farklı Ürünler Yetiştiriliyor

ATAM'da yaklaşık 200 dekar yonca, 250 dekar silajlık mısır ve sorgun tarımı yapılıyor. 200 dekar arazi ise bal ormanı olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, hububat olarak buğday, arpa, yulaf ve yem bezelyesi ekimi yaklaşık 300 dekar arazi üzerinde gerçekleştiriliyor.

Niğde'de Buğday Üretimi

Niğde Valisi Cahit Çelik, Türkiye'de buğday üretiminin en fazla yapıldığı illerin Konya, Ankara, Sivas ve Çorum olduğunu, Niğde'de ise 67 bin 218 hektarlık alanda buğday ekimi yapıldığını ve yıllık 215 bin ton üretildiğini belirtti. Vali Çelik, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin tarımsal kalite anlamında bölgeye ve sebze ve hayvancılık çalışmalarıyla da çiftçilere öncülük ettiğini ifade etti.

Rektörden Açıklama

Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu ise Türkiye'de yıllık 20-22 milyon tona yakın buğdaya ihtiyaç duyulduğunu ve ülke genelinde yaklaşık 7 milyon hektar alana buğday ekimi yapıldığını söyledi. Rektör Uslu şunları kaydetti:"Üniversitemizin son yıllardaki çalışmalarıyla yaklaşık bin dekarlık araziyi ıslah ederek tarım uygulamalarına kazandırdık. Bölgesel kalkınma odaklı yaklaşım temelinde bölgenin ve Niğde'nin üretimine katkı verilmeye devam ediyor. Tarım alanında ülkemizin önde gelen yükseköğretim kurumu olarak bölgesel sorunların çözümünü ve tarımsal verimliliği artırıcı bilgi ve teknoloji geliştirmeyi amaçlayan uluslararası bir üniversite olmayı hedeflemekteyiz. Merkezimizde bölge iklimine uygun bitki desenlerinin belirlenmesine yönelik araştırma projelerine, çalıştaylara, kongrelere ve bilimsel toplantılara öncelik vermeye devam edeceğiz."

Hasat faaliyetleri, Vali Çelik ve Rektör Uslu'nun incelemelerinin ardından sona erdi.

Kaynak: iha