Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan basın açıklamasına göre, son bir haftada Irak ve Suriye'nin kuzeyinde 48 terörist etkisiz hale getirildi.

Basın toplantısında konuşan Milli Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, 1 Ocak'tan bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının bin 48 olduğunu ifade etti.

Aktürk, hudut güvenliğine ilişkin de bilgiler verdi. Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 364 şahsın yakalandığını belirten Aktürk, yakalanan şahıslardan 10'unun terör örgütü mensubu olduğunu söyledi. Bin 390 şahıs ise hududu geçemeden engellendi.

Aktürk, Filistin'e yönelik İsrail saldırılarını kınayarak, Filistin halkına ihtiyacı olan insani yardımların girişine izin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kapsamlı eğitim ve tatbikat faaliyetlerine de aralıksız devam ettiğini belirten Aktürk, EFES-2024 tatbikatının Fiilî Atışlı Arazi Safhası'nın Batı Anadolu, Orta Ege, İzmir Körfezi ve Doğanbey Atış ve Tatbikat Bölgesi'nde başarıyla devam ettiğini söyledi.

Aktürk, ayrıca İtalya'da Mare Aperto-Polaris/Italian Minex ile Konya'da Türkiye-Katar ILGIN-2024 tatbikatlarının icra edildiğini, 21-23 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Deniz Aslanı tatbikatına katılım sağlandığını ve 27-31 Mayıs tarihleri arasında Belçika'da Snow-Master ve ülkemiz sınırları içerisinde Ramstein Guard-24 tatbikatlarının gerçekleştirileceğini açıkladı.

Aktürk, TCG KINALIADA korvetimizin liman ziyaretleri kapsamında 17-19 Mayıs tarihleri arasında Jakarta/Endonezya'ya, 23 Mayıs'ta da Bangkok/Tayland'a liman ziyareti gerçekleştirdiğini ve 25 Mayıs'ta ise bir sonraki liman olan Hong Kong/Çin'e doğru seyre başlayacağını bildirdi.

Aktürk, ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt içinde ve dışında insani yardım faaliyetlerine de destek verdiğini belirterek, Afganistan'daki sel felaketi sebebiyle 23 ton insani yardım malzemesinin bölgeye sevk edildiğini ve İran'daki helikopter kazasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

Kocasinan'da Kediler Otel Konforunda Yaşıyor: Küçük Dostlar Kedi Kasabası Kocasinan'da Kediler Otel Konforunda Yaşıyor: Küçük Dostlar Kedi Kasabası

Son olarak Aktürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hemen her alanda geliştirilen ve üretilen yerli ve milli savunma sanayi sistemlerimizle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin imkan ve kabiliyetlerinin daha da arttığını söyledi.

Kaynak: iha