Kayıt dışı çalışanlar ve onları çalıştıran işverenler için büyük bir risk adı verilen bu yeni hamle, birçok kişinin başını ağrıtacak. Denetimler sonucu tespit edilen kayıt dışı kişilere ve işverenlere yüksek para cezaları uygulanması bekleniyor.

SGK'nın 2024 Strateji Planı'nda yer alan denetim ve kontroller kapsamında:

Sigortalı işçi çalıştıran işyerleri,

Çalışanlara sigorta yapmayan veya sigorta primlerini düşük yatıran işleri,

Çalışanı olmayan halde kendini sigortalı gösterenler tespit edilecek.

Geçtiğimiz yıl yapılan denetimlerde 112 bin 302 iş yerinin kayıt dışı kalacağı belirlendi. Bu durum SGK'yı denetimlerini artırmaya itti. 5 yıl içinde yeni çalışmalarla 105 bin iş yerinin ve 700 bin kişinin daha kayıt altına alınması hedefleniyor.

2023 yılında SGK'nın değerlendirdiği şikayetler ve incelemeler sonucunda 774 bin 258 kişinin güvenliğiz olarak kayıt dışı çalıştırıldığı tespit edildi. SGK, bu yeni çalışmayla birlikte bu sayıyı 5 yıl içinde 1 milyon 474 bin 258'e çıkarmayı planlıyor.

Erciyes Kayak Merkezi'nde Kar Yağışı Kayak Severleri Sevindirdi Erciyes Kayak Merkezi'nde Kar Yağışı Kayak Severleri Sevindirdi

SGK'nın bu hamlesinin amacı:

Yasal bir işte kalıcı olarak istihdama dahil olmak üzere öğelerin eksiksiz olarak bildirilmesini sağlamak,

Kayıt dışı istihdamın yol açtığı haksız kazanç ve gelir kaybının önüne geçmek,

Emeklilik sisteminin sürdürülebilirliğini korumak.

SGK'nın bu çalışması, kayıt dışı çalışan işçiler ve onları çalıştıran işverenler için bir gösterge niteliğinde. Denetimler sonucunda tespit edilen kayıt dışı kullanıcılar ve işverenler yüksek para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.