SİVAS 28 ŞUBAT NÖBETÇİ ECZANELER SİVAS 28 ŞUBAT NÖBETÇİ ECZANELER

Konuşmasına 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde İsrail’in saldırılarından dolayı Gazze’de eğitim öğretim döneminin sona erdiğini söyleyerek başlayan Milletvekili Rukiye Genç Toy; “Kanayan yaramız Gazze'de şahit olduğumuz mezalimi en derin duygularla bir kez daha telin ediyorum. Yarın 24 Kasım Öğretmenler Günü fakat İsrail'in saldırılarında çok sayıda çocuğun şehit olması sebebiyle Gazze'de eğitim öğretim yılının sona erdiği, geride kalan Filistinli çocukların öğrenci oldukları okullarda sığınmacıya dönüştüğü, bırakın çocukların eğitim hakkını yaşama haklarının ellerinden alındığı bir ortamda bu yılki Öğretmenler Günü'nü buruk bir hissiyatla idrak ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

En Büyük Payı Eğitime Ayırdık

AK Parti hükümetinin en büyük bütçeyi eğitime ayırdığının altını çizen Toy; “Öğretmenler kandil gibidir. Öğrencilerine ve topluma ışık olmak için kendini tüketir. Öğretmenlik muteber ve saygıdeğer olduğu kadar mesuliyeti de ağır bir meslektir. İnsan ve emanet şuuruyla yapıldığında hiçbir ücretle ölçülemeyecek, paha biçilmez bir emektir. Bugün eğitim konusu 19 milyondan fazla öğrencisi, 1 milyonun üzerinde olan öğretmeni ve 74 binden fazla eğitim kurumuyla yaklaşık 21 milyonluk bir kitleyi direkt etkileriyle düşünürsek dolaylı olarak tüm topluma tesir etmektedir. Bu nedenle, AK PARTİ hükûmetleri olarak 2002'den bu yana olduğu gibi 2024 bütçesinde de en büyük payı eğitime ayırdık. Millî Eğitim Bakanlığı, YÖK, ÖSYM, üniversiteler ve diğer kurumlarla eğitime ayrılan bütçe yaklaşık 1 trilyon 620 milyar liradır. Bu rakam 2024 yılı merkezî yönetim bütçesini yüzde 14,6'sını teşkil etmektedir.” dedi.

Eğitime Verdiğimiz Öncelik Değişmedi

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin önceliğinin her zaman eğitim olduğunu dile getiren Toy; “şu an ülkemizdeki mevcut öğretmenlerin yaklaşık yüzde 80'i AK PARTİ hükûmetleri döneminde atanarak görevine başlamıştır. Yapılan bu atamalarla öğretmen başına düşen öğrenci sayısı genel ortaöğretim düzeyinde 2002'de 21 iken 2023 yılında 13 öğrenciye düşmüştür. Yine bu dönemde yapılan yatırımlarla 2002 yılından önce yüzde 39 olan ortaöğretimde kız çocuklarının okullaşması oranı bugün yüzde 90'lara ulaşmış, net okullaşma oranı yüzde 95'in üzerine çıkmıştır. Altmış yıldır bekleyen Öğretmenlik Meslek Kanunu hayata geçirilerek uygulamaya konulan kariyer sistemiyle öğretmenlerimize ilave sosyal ve mali haklar tanınmıştır. AK PARTİ olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 2002'den bu yana eğitime verdiğimiz öncelik şartlar ne olursa olsun hiçbir şekilde değişmedi. Önümüzdeki süreçte de öğretmenlerimiz başta olmak üzere kamu görevlilerimizin refah düzeyini ve yaşam standartlarını yükseltmeye devam edeceğiz. Ayırdığımız bütçeyle, yaptığımız yatırımlarla eğitim altyapımızı güçlendirerek cumhuriyetimizin 2'nci yüzyılını eğitim yüzyılı yapacağız. Sözlerime son verirken eğitim camiasına hizmet etmiş bir eğitimci ve yönetici olarak ülkesi ve milleti için aşkla hizmet eden tüm öğretmenlerimizi şükranla selamlıyor, Başöğretmen Atatürk başta olmak üzere şehit düşen ve ahirete irtihal etmiş olan tüm öğretmenlerimizi saygıyla yad ediyorum. Tüm eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.