Sivas Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Dursun Özen, enflasyon oranı ve memur maaşlarına yapılan zam hakkında basın açıklaması yaptı. Özen, enflasyondaki artışa rağmen memur maaşlarında erimenin devam ettiğini ve bu durumun alım gücünde düşüşe yol açtığını vurguladı.

Haziran ayında açıklanan enflasyon verilerine göre enflasyonun yıllık bazda %71,30'a ulaştığını belirten Özen, yılın ilk yarısında ise enflasyonun %24,73 oranında yükseldiğini ifade etti. Ocak ayında memur maaşlarına yapılan %15'lik zammın ise altı ayda 9,73 puan eridiğini dile getirdi.

Memur ve emekli maaşlarına ödenecek olan enflasyon farkının bir artış değil, erimenin telafi edilmesi anlamına geldiğini vurgulayan Özen, bu durumun kamu çalışanlarının zararlarını karşılamaktan uzak olduğunu söyledi.

Süt ve Süt Ürünlerine Zam: Fiyatlar Uçtu! Süt ve Süt Ürünlerine Zam: Fiyatlar Uçtu!

Ekonomik tedbirler kapsamında kamu çalışanlarının haklarının kısıtlandığını ve vergi yükünün arttığını belirten Özen, bu durumun memur ve emeklilerin hayatlarını zorlaştırdığını savundu.

Memur ve emekli maaşlarının açlık ve yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması, maaşlara enflasyonun üzerinde bir artış yapılması ve refah payı verilmesi gerektiğini ifade eden Özen, vergi dilimlerinin de yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

2024 yılının yarısını geride bıraktığımız bu dönemde memur ve emeklilere verilecek %10 zamla bu dönemin atlatılamayacağının altını çizen Özen, çarşı ve pazarda fiyatların sürekli yükseldiğini ve alım gücünü koruyacak uygulamalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Yetkililerden çalışanı rahatlatacak uygulamalara dönülmesini talep eden Özen, enflasyonun hızının kesilmesi ve hayat pahalılığının belinin kırılması için uzun vadeli çözümler üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Muhabir: BÜLTEN