Türkiye'nin köklü iki üniversitesi olan Ankara Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi, 6 Şubat 2023'te yaşanan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından ortak bir adım attı. Daha önce imzalanmış olan protokole ek olarak 9 Ekim 2023 tarihinde “Afete Hazırlık” çalışmaları içeren bir protokol imzalandı.

Rektörler Yakından Takip Ediyor

Doğal afet, salgın hastalık, büyük yangın, radyasyon ve hava kirliliği gibi önemli nitelikteki doğa ve insan kaynaklı olayların ayrı ayrı veya birlikte yaşandığı afet acil durum hallerinde konuyla ilgili hizmetlerin etkin bir şekilde yürütülmesini amaçlayan bu iş birliği protokolü, her iki üniversitenin rektörleri tarafından da yakından takip ediliyor.

Rektör Ünüvar: Afet Hazırlığı Üniversiteler için de Önemli

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel'i ziyaretinde, iki üniversite arasında ortak yürütülen afet ve acil durumlarda tarafların birbirine personel ve malzeme desteğinden bilgi ve deneyim paylaşımına, personel ve öğrencilerin afet ve acil durumlara hazırlanabilmesi için ortak eğitim programından ortak eylem planı hazırlanmasına kadar pek çok hazırlığı kapsayan çalışmalarda gelinen son durum gözden geçirildi.

Rektör Ünüvar, iki üniversite arasında yürütülen ortak çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, afete hazırlığın her kurum ve kişi için olduğu gibi üniversiteler için de son derece önemli olduğunu, üniversitelerin de afete hazır hale gelmesi gerektiğini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl yaşanan ve “asrın felaketi” diye nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası konunun öneminin acı bir şekilde tekrar hatırlandığını ifade eden Ünüvar, bu kapsamda, afetten etkilenen Çukurova Üniversitesi ile böyle bir çalışmayı başlattıklarını ve sürdürdüklerini kaydetti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ziyaretinde, iki üniversite arasında ortak yürütülen; afet ve acil durumlarda tarafların birbirine personel ve malzeme desteğinden bilgi ve deneyim paylaşımına, personel ve öğrencilerin afet ve acil durumlara hazırlanabilmesi için ortak eğitim programından ortak eylem planı hazırlanmasına kadar pek çok hazırlığı kapsayan çalışmalarda gelinen son durum gözden geçirildi.

77 yaşında Usta Öğreticilik Belgesi için Tekrar Okulda: Yalçın Yeltürk'ün Hikayesi 77 yaşında Usta Öğreticilik Belgesi için Tekrar Okulda: Yalçın Yeltürk'ün Hikayesi

Rektör Ünüvar, iki üniversite arasında yürütülen ortak çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, afete hazırlığın her kurum ve kişi için olduğu gibi üniversiteler için de son derece önemli olduğunu, üniversitelerin de afete hazır hale gelmesi gerektiğini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl yaşanan ve “asrın felaketi” diye nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası konunun öneminin acı bir şekilde tekrar hatırlandığını ifade eden Ünüvar, bu kapsamda, afetten etkilenen Çukurova Üniversitesi ile böyle bir çalışmayı başlattıklarını ve sürdürdüklerini kaydetti.(igfa)