Karaman'da lise öğrencileri, şehitlik ve gazi mezarlıklarını ziyaret ederek milli duygularını pekiştiriyor. Öğrencilerden biri, Kıbrıs gazisi babasını 5 yıl önce kaybetmesine rağmen, babasının silah arkadaşlarını görünce gözyaşlarına hakim olamadı.

Babasının Silah Arkadaşlarını Görünce Duygulandı

Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, "Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum" (ÇEDES) projesi kapsamında Türkiye Muharip Gaziler Mezarlığı'nı ziyaret etti. Ziyarette Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi.

Anaokulu öğretmeni olan Ayşe Üstbaş da proje kapsamında öğrencilerle birlikte mezarlığı ziyaret etti. Üstbaş, 5 yıl önce Kıbrıs gazisi babası Mustafa Altay'ı kaybetmiş. Mezarlıkta babasının silah arkadaşlarını görünce duygulanarak gözyaşlarına hakim olamamış.

Üstbaş duygularını şöyle dile getirmiş: "Onları görünce babamı görmüş gibi oldum. Gazilerimizi kıyafetleriyle görünce de babamı görmüş gibi oldum. Gazi bir babanızın olması, onun evlatları olmamız gerçekten güzel bir duygu."

"Buraya Gelmek Beni Çok Duygulandırdı"

Lise öğrencisi Sude Uçkun da mezarlığı ziyaret edenler arasında yer alıyor. Uçkun duygularını şöyle ifade etmiş: "Burada yatan insanlar vatanları için kendilerini ortaya koydular. Bu vatanı korumak için her şeyi yaptılar. O yüzden buraya gelmek benim için çok önemli. Hatta ben buraya geldiğimde biraz duygulandım. Ben ne gazi yakınıyım ne de şehit yakınıyım ama yine de buraya gelmek beni çok duygulandırdı. Herkes bir şekilde buraya gelip duasını etmelidir. Herkes vatanına bir şekilde sahip çıkmalı, aynı burada yatan insanlar gibi."

Sivas'ta 4 Yıllık Dost Kayboldu! Zeliha Tuna, Kedisi Mutlu'yu Bulana 3 Bin TL Ödül Vadediyor Sivas'ta 4 Yıllık Dost Kayboldu! Zeliha Tuna, Kedisi Mutlu'yu Bulana 3 Bin TL Ödül Vadediyor

"ÇEDES Projesini Yürütüyoruz"

Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi'nde biyoloji öğretmeni olan Bediha Fidanboy, "Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum" (ÇEDES) projesi hakkında şu bilgileri vermiş: "Öğrencilerimizle ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum’ (ÇEDES) projesini yürütüyoruz. Bu projede manevi duygular, milli duygular ve çevre ile ilgili etkinlikler gerçekleştirdik. Bir önceki etkinliğimizde şehitliği ziyaret etmiştik ve okulumuzun sayfasında paylaşmıştık. Bu paylaşımı gören bir gazi torunu olan velimiz gazileri de ziyaret etmemizi önerdi. Biz de bu öneriyi kabul ettik ve öğrencilerimizle ziyarete gazilerimizi de davet ettik."

Kaynak: iha