2023 yılının Kasım ayında siyasi partilerde start alan aday adaylığı başvuru sürecinde birçok partide son aşamaya gelindi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 22 Kasım 2023 Çarşamba günü sona eren belediye başkan aday adaylığı süreci neticesinde Sivas merkezde Turan Topgül ve Abdurrahim Ceyhan’ın resmi başvuru yapmasına karşın mevcut Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, doğal aday adayı sayıldı.

Cumhurbaşkanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylık ile ilgili nihai kararını 27 Aralık 2023 Çarşamba günü açıklaması beklenirken Erdoğan’ın kararının Ocak ayının ilk günlerinde açıklayacağı öne sürüldü.

BBP’den Güçlü Aday Adayları

Sivas’ta Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ardından en yüksek oy potansiyeline sahip olan parti olarak gösterilen Büyük Birlik Partisi’nden seçim çalışmaları kapsamında yapılan açıklamalarda Sivas’ı bile Sivaslı bir aday gösterileceği belirtilmişti.

Bakan Yerlikaya'dan Müjde: "3 Milyar Lirayı Aşkın Kaynak Aktarıldı!" Bakan Yerlikaya'dan Müjde: "3 Milyar Lirayı Aşkın Kaynak Aktarıldı!"

Dr. Adem Uzun ile İş İnsanı Cengiz Görgen’in resmi aday adaylığı başvurusunun ardından Büyük Birlik Partisi’nde seçim çalışmaları hız kazandı.

Sivas’ta aday adaylığını açıklayan iki isim arasında gerçekleştirilecek olan temayülün ardından Büyük Birlik Partisi Genel Merkezi’nin de Ocak ayı itibariyle Sivas Belediye Başkan Adayını açıklayacağı söyleniyor.

MHP ile Ortaklık Mı Var?

Milliyetçi Hareket Partisi’nin aday adaylığı başvuru sürecinin 15 Aralık 2023 Cuma günü sona ermesine karşın Sivas’tan aday adaylığı açıklaması gelmedi.

Aday adaylığı açıklaması yapmayan Milliyetçi Hareket Partisi’nin yerelde Adalet ve Kalkınma Partisi ile ittifak kurup ortak aday çıkarıp çıkarmayacağı merak edilirken Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin de nihai kararını Ocak ayında açıklaması bekleniyor.

CHP’nin Adayı Yok

4-5 Kasım tarihlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan Genel Kurultayının gerçekleştirilmesiyle Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı Özgür Özel oldu.

Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ise genel başkan yardımcısı seçildi. Cumhuriyet Halk Partisi olağan kurultayın hemen ardından 81 ilde aday adaylığı sürecini başlattı ancak Sivas’tan herhangi bir aday adaylığı başvurusu yapılmadı.

Son olarak belediye başkan aday adaylığı ile ilgili sürenin Aralık ayının son günlerine kadar uzatılmasına karşın Genel Başkan Özgür Özel’in Sivas’ta çıkaracağı aday merak ediliyor.

İYİ Parti’nin Adayı Belli

Sivas’ta birçok parti aday adaylığı sürecini devam ettirirken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Sivas için nihai kararını kamuoyuna duyurdu.

21. Dönem Sivas Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sivas’ı temsil eden Mehmet Ceylan, 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimleri için İYİ Parti’nin Sivas belediye başkan adayı oldu.

Adaylığı açıklanır açıklanmaz Sivas’ta seçim çalışmalarına hızlı bir şekilde başlayan Mehmet Ceylan’ın Ocak ayı itibariyle çalışmalarına hız kazandıracağı dile getiriliyor.