Sivas'ın gururu ve dünya devi katkı sağlayana kam mili üreten ESTAŞ, baharın habercisi leyleklerin gelişiyle birlikte bacasında yuva yapan döküm ünitesinde üretime ara verdi. Bu anlamlı jest, leyleklerin korunmasına ve doğal yaşamın dengesine saygıya örnek teşkil ediyor.

Türkiye'nin önemli ağır sanayi krizlerinden biri olan ve dünyaca ünlü araç katkı sağlayana kam mili üreten ESTAŞ, yaklaşık 20 yıldır leyleklere ev sahipliği yapıyor. Her yıl bahar aylarında göç eden leylekler, fabrikasının bacalarına ve yakına yuva yapmayı tercih ediyor.

Bacada yuvada bulunan döküm fabrikasının yanı sıra ESTAŞ yerleşkesinin birçok noktasında da yuva yapmaları beklenen leylekler, Sivas'ta adeta birer dost gibi karşılanıyor. Bu anlamlı jest, doğal yaşamın korunmasına ve leyleklerin korunmasına olan duyarlılığa güzel bir örnek teşkil ediyor.

Çankırı'da Mayıs Ayında Kar Yağışı: Yüksek Kesimler Beyaza Bürüündü! Çankırı'da Mayıs Ayında Kar Yağışı: Yüksek Kesimler Beyaza Bürüündü!

ESTAŞ Döküm Fabrikası Müdürü Murat Aydın, leyleklerin yaklaşık 20 yıldır fabrikaya geldiğini ifade ederek, “Mart ayının yirmisinden sonra gelmeye başlıyorlar. Biz de bunu artık bir fabrikamızın uğuru olarak değerlendiriyoruz. Yaklaşık on beş yıl önce burada bizim kazan vardı. Leyleklerin buraya gelip gitmesinden dolayı biz artık kazanları kapattık. Başka yere taşıdık. Dolayısıyla onlar için bir yaşam alanı oluşturmaya çalıştık. Zaten çevremizde de gördüğümüz gibi biz de her ne kadar döküm fabrikası olsak da doğaya, tabiata mümkün olduğu kadar dikkat etmeye, temiz bakmaya çalışıyoruz. Osmanlı, 1189 yılında İzmir Ödemiş’te leylekler için vakıf kurmuş bir medeniyet. Biz de bu medeniyetin devamı olarak mümkün olduğu kadar hem leylekleri hem diğer doğaya, hayvanlara mümkün olduğu kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Geçen yıllarda yine farklı fabrikamızın farklı bölgelerinde leylekler için duvarlar oluşturmaya başladık. Şimdi onların bir tanesine de yine leylek gelmeye başladı” dedi.

“Onlar artık bizim bir uğurumuz oldu”

Leyleklerin geri gelişinin fabrikada sevinçle karşılandığını ifade eden Aydın, “Onlar artık bizim bir uğurumuz oldu. Çalışanlar da yazın geldiğini o leyleklerle ifade ediyor. ‘Uğurumuz geldi. Yaz başladı’ şeklinde konuşuluyor. Yurt dışından gelenler özellikle çok ilginç karşılıyor. İşte döküm fabrikasına gelmiş, döküm fabrikasının bacasında bir tane leylek. Çok ilgilerini çekiyor. Normalde leylekler doğada böyle temiz ortamlarda, insanların daha az yaşadığı yerlerde işte bacalarda, elektrik direklerinde daha sakin yerlerde yuva kuruyorlar. Dolayısıyla biz bu anlamda da çevreye ve doğaya saygılı bir firmayız. Muhtemelen leylekler de buranın havasını yaşanacak şeklinde düşünüyorlar ki geliyor diye düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.