Kırıkkale'de kuraklık riskine karşı yeni tedbirler alınıyor. DSİ 5. Bölge Müdürü İbrahim Yaroğlu, Kırıkkale İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda Vali Mehmet Makas'a bilgiler aktarırken, barajlarda su tasarrufu dönemine girildiğini ve bu sayede 35 milyon metreküp su tasarrufu yapıldığını açıkladı.

Vali Makas: "Kurumlarınızın İşini Takip Edin"

Vali Mehmet Makas, Kırıkkale'ye hizmet için var olduklarını vurgulayarak, kurum müdürlerinden 2024 yılı için planlanan projelerle ilgili bilgi aldı. Vali Makas, "Oturduğumuz koltuklar aziz milletimize ait koltuklar. Dolayısıyla işimizi takip edeceğiz. Bunun siyasi kimliği olsun, atanmış bürokrat arkadaşımız olsun, lütfen sadece norm hukuk kapsamında kalmayın, takibini yapın. Kurumlarınızın işini ’ben yazıştım’ şeklinde bakmayın, takip edin" dedi.

DSİ: "Sulamada Disiplinli Gitmeliyiz"

DSİ 5. Bölge Müdürü İbrahim Yaroğlu, içme ve tarım arazilerinde kullanılan suyla ilgili Vali Makas'a bilgiler aktardı. Yaroğlu, barajlardan 35 milyon metreküp su tasarrufu yaptıklarını ve içme suyu noktasında sıkıntı yaşanmadığını ifade etti. Tarım arazilerinde yapılan sulamada ise disiplinli bir şekilde ilerlediklerini kaydeden Yaroğlu, şu şekilde konuştu:

"Disiplini elden bırakırsak suyumuz yetmeyecek. 15 Mayıs’tan önce Hirfanlı Barajı’ndan suyu bırakmayacağız. Sulamada şöyle sıkıntımız olmayacak; Biz biraz disiplinli gidiyoruz. Her gelen talebe hemen olumlu cevap vermiyoruz. Burada bazı yerlerde kısıtlı sulama yapacağız. 15 Mayıs’tan önce Hirfanlı Barajı’ndan suyu bırakmayacağız. Bu tarihi, yağış durumuna göre ne kadar öteleyebilirsek de öteleyeceğiz. Dolayısıyla burada disiplini elden bırakırsak suyumuz yetmeyecek."

Yaroğlu ayrıca:

Çankırı'da Mayıs Ayında Kar Yağışı: Yüksek Kesimler Beyaza Bürüündü! Çankırı'da Mayıs Ayında Kar Yağışı: Yüksek Kesimler Beyaza Bürüündü!
  • Bölgedeki barajların sadece Kırıkkale topraklarını sulamadığını, Çorum ve Sinop'a kadar Kızılırmak havzasını da suladığını belirtti.
  • Daha önceden tribünlerden enerji üretip bırakılan suyun saniyede 50 metreküp olduğunu, bu sene ilk defa dipsavaktan 15 metreküp su bırakılarak 35 milyon metreküp su tasarrufu sağlandığını açıkladı.
  • Sulamada disiplinli olunması gerektiğini savunarak, "Bu sene yağış durumuna göre bu disiplini de bozmazsak sulamada da sıkıntı yaşamayacağız" dedi.
  • Türkiye'nin su zengini veya su fakiri bir ülke olmadığını, su stresi çeken bir ülke kategorisinde yer aldığını ifade etti.
  • Bakanlığın da öncülüğünde "suda tasarruf" çağrısında bulundu ve gerekli önlemler alınmazsa 2030'dan sonra Türkiye'nin su fakiri olabileceği uyarısında bulundu.

(iha)