Konya'nın Karapınar ilçesinde etkili olan dolu ve düşük sıcaklıkların tarım alanlarında yaptığı zararlar yerinde inceleniyor.

Türk Mutfağı Haftası Sivas'ta Masterchef Buluşmasıyla Kutlanıyor! Türk Mutfağı Haftası Sivas'ta Masterchef Buluşmasıyla Kutlanıyor!

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, İlçe Tarım Müdürü Ramazan Güneri ve Ziraat Odası Teknik Danışmanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde ilçedeki bazı bölgelerde dolu ve düşük sıcaklıktan etkilenen tarım alanlarını incelediler.

Yetkililer yaptıkları incelemelerde, dolu yağışı ve düşük sıcaklıkların etkisinin sınırlı bir alanda olduğunu ve mısır tarlalarının en çok etkilenen alanlar olduğunu tespit ettiler. Mısır tarlalarında soğuktan etkilenen bitkilerin 5-10 gün içerisinde toparlanacağını ve bu süreçte tarlaların ara çapası yapılarak azotlu gübreleme yapılması gerektiğini belirten yetkililer, daha sonra da damla sulama sistemlerinin kurularak normal bakıma devam edilmesini tavsiye ettiler.

Şeker pancarı ve yağlık ayçiçeği tarlalarında ise dekardaki bitki sayısının 7 bin ve üzeri olan alanlarda tarlaların bozulmaması gerektiğini vurgulayan yetkililer, Tarım Sigortası (Tarsim) olan çiftçilerin zararlarını mutlaka Tarsim'e bildirmesini istediler.