Niğde’de yaşarken gündelik işçi olarak çeşitli işlerde çalışan Can Harmanşah’ın hayatı, kız arkadaşının kendisine “Senin bir hayalin yok” diyerek ayrılmasıyla kökten değişti. İngilizce bilmeden eğitim için Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Harmanşah, birçok iş deneyimi edindikten sonra masa başı işlerden sıkılarak istifa etti ve patronuyla birlikte ABD’de tır şoförleri için eğitim okulu açtı.

Baba-Oğul Kampı Büyük İlgi Gördü Baba-Oğul Kampı Büyük İlgi Gördü

Harmanşah, “Niğdeliyim ve 8 yıldır Amerika’da yaşıyorum. Ekonomik zorluklar yaşadım, çiğ köftecide ve paketçilik yaparak zorlu şartlarda para biriktirip 2016’da yüksek lisans eğitimime başladım. Tır şoförlüğü kariyerim, İngilizce bilmediğim bir ortamda başlamamla birlikte farklı bir yöne evrildi. Eskiden hayalim yoktu; Eskişehir’de üniversite öğrencisiyken kız arkadaşımın ayrılması, bütün hayatımı değiştirdi. Tır şoförü olabileceğimi düşünmemiştim” dedi.

Masa başı işinden ayrılarak tır şoförlüğüne başlayan ve gelen talepler üzerine tır şoförleri için eğitim okulu açan Harmanşah, “YouTube kanalımda tır şoförü olmakla ilgili videolar paylaşıyordum ve Türklerden büyük ilgi gördüm. Bunun üzerine patronumla birlikte okul açma kararı aldık. Türk göçmenler olarak ekonomimizi yükseltmek ve birbirimize destek olmak için bu adımı attık. 2,5 yıldır binden fazla vatandaşımızı tır şoförü yaptık” diye konuştu.

ABD’de kurdukları ‘Türk Birliği’ ile iyilik hareketini yaymayı hedeflediklerini belirten Harmanşah, “Amerika’da Türk toplumunu güçlü kılmak istiyoruz. 50 eyalete yayılmış Türk Birliği ile vatandaşlarımıza ulaşıp yardımcı olabiliyoruz. Türkler diğer toplumlardan farklı olarak dağınık bir yapıda; bu birliği kurarak güçlenmeyi amaçlıyoruz. Tır şoförlüğü, ileride vatandaşlarımız için yeni iş fırsatları ve daha iyi bir gelecek kapısını açabilir” şeklinde konuştu.

Kaynak: iha