HANİFE KANAT

Ramazan ayına sayılı günler kala kırmızı ete büyük zam geldi. Son bir ayda yüzde 30 zamlanan kırmızı etin kilosu 300 liraya dayandı.

2023 yılına girilmesiyle beraber kendini daha fazla hissettiren enflasyonun etkileri vatandaşları ekonomik olarak zorlanmasına neden oluyor. Yılbaşından bu yana temel gıda ürünleri zam konusunda rekor üstüne rekor kırdı. Mart ayının zam şampiyonu ürünü ise kırmızı et oldu.

ONLARDA ZAM YAPTI ONLARDA ZAM YAPTI

1 ay içerisinde yüzde 30 zam alan kırmızı etin fiyatı 300 liraya yaklaştı. Ramazan’a sayılı günler kala sofrasına et götürmek isteyen vatandaşlar; “Kasaplara sorsanız kasaplar haklı, halka sorsanız halk haklı. Ramazan ayı geliyor, önceden ramazan alışverişimizi bir ay önceden yapardık. Şimdi günlük alışveriş yapabilirsek kendimizi şanslı sayıyoruz. Kasapta 300 lira olan kıyma Et ve Süt Kurumu’nda 99 liraya satılıyor ve kimse arada nasıl bu kadar fiyat farkı olabilir diye sormuyor. Artık evimize et götürmek hayal oldu.” açıklamasını yaptı.

Artan maliyetler karşısında zamdan başka çare olmadığını savunan kasaplar ise; “Tüm maliyetlerimiz birdenbire arttı. Özellikle akaryakıta gelen zamlar bizi çok zorladı. Müşterilerimiz haklı ancak bizimde yapabileceğimiz bir şey yok.” ifadelerini kullandı.