Kış aylarına girilmesiyle beraber Sivas’ta soğuk havalar etkisini oldukça göstermeye başladı. Soğuk havalarda, sokak hayvanlarının hayatta kalmasını sağlamak amacıyla kapısının önüne su ve mama koyan vatandaşlar, bir apartman yönetiminin apartman kapısına yazdığı yazı karşısında şoke oldu.

Sivas'ta 28 Şubat Vefat Edenler Sivas'ta 28 Şubat Vefat Edenler

Mehmet Paşa Mahallesi’nde bulunan bir apartmanın yönetimi, apartmanın girişine, ‘kapı önüne kedi maması koymayın’, ‘kapı önüne oturmak yasak’ gibi ibareler yazdı. Çevrede yazıyı gören vatandaşlar ise özellikle sokak hayvanlarına mama koyulmasına izin vermeyen yazıya tepki gösterdi.

Vatandaşlar; “Kapının önünden kimsenin oturmasının istenmemesi ve afiş yapıştırılmasının istenmemesi anlaşılabilir ama sokak hayvanlarına mama koyulmasına neden engel olunuyor anlamadık. Özellikle bu soğuk havalarda sokakta yaşayan ve belki de insanlarının kapısının önüne koyduğu bir yudum su ile hayatta kalan hayvanların neden rızkına engel çıkarıyorlar? Hayvanlar, bizlere Allah’ın sessiz emanetleri, kesinlikle kimse bu yazıları dikkate almamalı. Aparman kapısının önü umuma açık bir alan sonuçta.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan son dönemlerde sokaklarda kedilerin azalması ve fare gibi haşerelerin artmasını bu tarz tutumlara bağlayan vatandaşlar, sokak hayvanları için yetkililerin çözüm getirmesini talep etti.Apartman Uyarisi