Kayseri Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığın gelişmesine önemli katkılar sağlamaya devam ediyor. Son 3 yılda arıcılık ile uğraşan üreticilere 7 milyon TL yatırım yapan belediye, bu sayede hem bölge ekonomisine hem de istihdama katkıda bulunuyor.

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç'ın talimatıyla yürütülen çalışmalarla arıcılıkta önemli bir hamle yapıldı. Kentte arıcılığın yaygınlaştırılması ve arı ürünlerinin üretim kapasitesinin artırılması için çeşitli projeler hayata geçirildi.

KAYMEK tarafından düzenlenen Arıcılık Kursu ile arı ve arı ürünleri üretimine ilgi duyan vatandaşlara sertifikalı arıcılık eğitimi veriliyor. Bu sayede arıcılıkta bilinçli üretim ve kaliteli ürün elde edilmesi amaçlanıyor.

Hobim Arıcılık Projesi ile de ev ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor. Proje kapsamında arıcılığa başlamak isteyen vatandaşlara hibe desteği ve eğitim sağlanıyor.

Kayseri'nin çiçek çeşitliliği açısından zengin bir il olduğunu belirten Başkan Büyükkılıç, bu durumun arıcılık için sağlam bir temel oluşturduğunu vurguladı. Arıcılığın ekolojik dengeye de önemli katkılar sağlayacağını ve tozlaşmaya katkı sağlayarak bitkisel üretimde de artışlara yol açacağını ifade etti.

3 Yılda 2 Bin 220 Adet Arılı Kovan Alındı

Büyükşehir Belediyesi, son 3 yılda arıcılık ile uğraşan üreticilere 7 milyon TL yatırım yaptı. Bu kapsamda;

Sivas'ta Bıçak Bileme Ustalarında Yoğunluk Sivas'ta Bıçak Bileme Ustalarında Yoğunluk
  • 2022 yılında 420 adet arı kolonisi desteği (toplam 430 bin TL)
  • 2023 yılında 800 adet arılı kovan desteği (toplam 2 milyon 260 bin TL)
  • 2024 yılında ise 1.000 adet kovan desteği (toplam 3 milyon 700 bin TL)

sağlandı.

Editör: İhlas Haber Ajansı