Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen "Hobim Arıcılık Projesi" kapsamında 2 bin arılı kovan üreticilere dağıtıldı. Yaklaşık 10 milyon TL maliyetli projede, arıların güneş ışığı görmeden sağlıklı bir şekilde sahiplerine teslimi amacıyla gece saat 03.30'da düzenlenen dağıtım töreni yoğun ilgi gördü.

Başkan Büyükkılıç: "Üretenin Hizmetkârı Olmak, Üretene Destek Olmaktır"

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, tarıma en çok pay ayıran ve destek veren büyükşehrin Kayseri olduğunu belirterek, "Sizler bizi seviyor, dua ediyor, bizlere hizmet fırsatını veriyorsunuz. Bizler de sizlere layık olmaya çalışıyoruz. Amacımız üretenin hizmetkârı olmak, üretene destek olmaktır" dedi.

Sivas'ta Bıçak Bileme Ustalarında Yoğunluk Sivas'ta Bıçak Bileme Ustalarında Yoğunluk

Büyükkılıç, bitki çeşitliliği olduğunu, çiçek, lavanta, kekik gibi her derde deva çiçeklerle bal üretimi yapıldığını belirterek, "Özvatanımızın bal konusunda coğrafi işaret aldığını, Kayseri'mize mal olduğunu hatırlatıyor, çiftçimizin alnından öpüyoruz. Sizler bizim için önemli, değerlisiniz. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bu hizmetleri yaptığımızı da buradan ifade ediyoruz. Hobi mantığında vatandaşı önce teşvik ediyoruz, sonra onlar da üretiyor. Toplam 2 bin arılı kovan dağıtıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kadın Üreticiler de Teşvik Ediliyor

Projede kadın üreticilere de özel bir yer ayrılmış durumda. Başkan Büyükkılıç, "Zaten hanımefendilere ayrıca kota ayırdık. Amacımız hanımefendileri de bu işle buluşturmak, arıcılıkla ilgili hobiyi profesyonelleştirmeye doğru yöneltmektir. Hem üretecek hem de onun keyfini yaşayacak. Hanımlarımıza 40 kişilik kontenjan ayırdık ve teşvik ettik" şeklinde konuştu.

3 Bin 200 Arılı Kovan Dağıtıldı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak toplam 3 bin 200 adet arılı kovan dağıtılmış olunuyor. Dün Yeşilhisar bölgesinde 500 tane dağıtıldı, bu gece 500, önümüzdeki hafta da bin adet olmak üzere toplam 2 bin adet arılı kovan dağıtılıyor. Yaklaşık 10 milyon TL'ye yakın maliyet ifade ediyor. Önemli olan bu işi bir hobi haline dönüştürüp, profesyonel arıcılar yetiştirebilmektir" diye konuştu.

Üreticilerden Memnuniyet Teşekkürleri

Üreticiler de arılı kovan dağıtımından duydukları memnuniyeti dile getirerek, Başkan Büyükkılıç'a teşekkürlerini ilettiler.

Proje Kapsamında Sunulan Hizmetler

Üreticilere Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından proje kapsamında dağıtılacak arılı kovanların nakli ve sonrasında arıcıların dikkat etmesi gereken püf noktaların yer aldığı bilgilendirme notu da dağıtıldı.

Kaynak: iha