Rahim Ağzı Kanserine Karşı Umut Veren Adım

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü ve Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ortak çalışmasıyla önemli bir gelişmeye imza atıldı. Daha önce Sağlıklı Hayat Merkezi'nde hizmet veren Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) birimi, kapasitesi ve donanımı artırılarak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne taşındı.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Mehmet Serkan Yurdakul, bölgede ilgili yaptığı konuşmada, rahim ağzı kanserinin HPV (Human Papillomavirus) ve pap Smear testi ile erken teşhis ve tedavinin mümkün olduğunu vurguladı. HPV testinin basit ve kalıcı bir işlem olduğunu, halk arasında yaygın olan kanamalı ve parçalı tabirin yanlış olduğunu da duyurdu.

Mehmet Serkan Yurdakul; “Rahim ağzı kanseri HPV (Human Papillomavirus) ve pap Smear testi yapılarak erken tanısı konulabilir, önlenebilir ve erken tedavi edilebilir bir hastalıktır. HPV testi, rahim ağzından numune alınarak yapılan ağrısız ve basit bir işlemdir. Halk arasında bilinen kanamalı ve parça koparmalı tabiri yanlış bir bilgidir. Bu testleri yaparak, hastalığın erken teşhis edilmesini sağlamaktayız. Bu amaçla Eğitim ve Araştırma Hastanemizin Kadın Doğum Polikliniği içerisinde KETEM temas noktası kurarak hastaneye başvuran vatandaşlarımızın KETEM’ ulaşmalarını kolaylaştırdık. Sağlıklı Hayat Merkezimizde olduğu gibi burada da 30-65 yaş arası kadınların rahim ağzı kanseri tarama testlerini yapmaya devam edeceğiz’’ dedi.

Sivas'ta Polis Teşkilatı'nın 177. Kuruluş Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı! Sivas'ta Polis Teşkilatı'nın 177. Kuruluş Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı!

KETEM Hizmetlerine Kolay Erişim: Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'nde adreslenen KETEM temas noktası ile kalıcılığı sağlayan KETEM hizmetlerine erişim kolaylaştırıldı. 30-65 yaş arası kadınların rahim ağzı kanseri tarama testleri, Sağlıklı Hayat Merkezi'nde olduğu gibi yeni KETEM biriminde de yapılmaya devam edecek.