Sivas Belediyesi tarafından 2021 yılında yapımına başlanan Kale Projesi’nde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 42 bin metrekare alanı kapsayan Kale Projesi, tarihi Ulu Camii ve Gök Medrese’yi bütünleştirecek. Sivas’ın turizmine büyük katkılar sağlayacak olan Kale Projesi’nin ne zaman tamamlanacağı ise vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Daha önce konu ile ilgili açıklama yapan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, 6 Şubat 2023 Pazartesi günü meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler için yürütüle destek faaliyetlerinin ve yapılan kazı çalışmalarının uzun sürmesi sonucu sürenin uzadığını dile getirmişti.

Kale Mahallesi Sakinleri Projeyi Heyecanla Bekliyor

Tüm Sivas’ın turizmine katkı sağlayacak olan Kale Projesi, Kale Mahallesi sakinlerini de heyecanlandırıyor.

Proje tamamlandığı zaman evlerinin manzarasının güzelleşeceğini dile getiren mahalle sakinleri; “Mahallemizde daha önce atıl halde bulunan bu alana çok güzel bir proje geliştirildi. Sivas Belediyesi oldukça büyük bir projeye imza attı. Gökmedrese’nin restorasyonun tamamlanması bu alanın biraz daha yoğun olmasını sağladı. Kale Projesi’de tamamlandığında inşallah bu böyle oldukça güzel bir şekilde canlanacak.” açıklamasını yaptı.

Esnaf Yatırım Yapmaya Hazırlanıyor

Kale Projesi’nin tamamlanmasıyla beraber turizmin artacağını ve bölgenin canlanacağını düşünen esnaflar bölgeye yatırım yapmaya hazırlanıyor.

27 ŞUBAT 2024 İKİZLER BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI 27 ŞUBAT 2024 İKİZLER BURCU GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Gökmedrese içerisinde bulunan kafelerin yanı sıra bölgeye yerli ve yabancı turistlerin vakit geçirebileceği kafeler, restoranlar yapılması gerektiğinin altını çizen esnaflar; “Sivas tarihi açıdan ülkemizin en güzide illerinden birisi. Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü son dönemlerde yaptığı çalışmalarla ilimizin turizmine katkı sağlamayı hedefliyor. Dolayısıyla biz esnaflarda ilimizin turizminden faydalanmak istiyoruz. projenin gerçekleştirildiği alana yerli ve yabancı turistlerin vakit geçirebileceği restorant, kafe, çay ocağı gibi alanların yapılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan vatandaşlar, kafe, restoran ve çay ocağı gibi alanların yanı sıra Sivas kültürünü yansıtan ürünler ve Sivas mutfağına ait yemeklerin satılabileceği alanlarında yapılmasının Sivas kültürünü daha da yaygınlaştıracağı gibi Sivas’a gelen yerli ve yabancı turistlerin daha memnun ayrılacağını ifade etti.