Amasya'da yaşayan Firdevs Erzurum, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan (TKDK) IPARD Programı kapsamında aldığı 700 bin lira hibe desteğiyle 100 büyükbaş kapasiteli modern bir besi çiftliği kurdu.

Erzurum, daha önce ilkel şartlarda büyükbaş hayvancılık yaparak geçimini sağlıyordu. Modern bir işletme kurma hayalini TKDK'ya sunduğu proje ile gerçeğe dönüştürdü. TKDK'dan aldığı yüzde 45 hibe desteğiyle 1 milyon 600 bin liralık yatırımı kırsala kazandırdı.

100 Baş Hayvan ve Aile İşletmesi

100 büyükbaş hayvan kapasiteli tesiste modern ahır ve yemleme sistemleri bulunuyor. Erzurum, günlük işleyişi şöyle anlatıyor: "Sabah yemleme ile başlıyoruz. Öğlenleri yemimizi döküyoruz ve süpürme işlemimizi yapıyoruz. Tekrardan akşamüzeri yemleme işlemi ve süpürge işlemi yapıyoruz. Eşim, ben, çocuklarım ve kayınbiraderim sağ olsunlar bu işin içerisindeyiz."

Kadın Girişimcilere Destek

Erzurum, devletin kadın girişimcilere sağladığı imkanlara teşekkür ederek şunları söyledi: "Devletimiz kadınlara pozitif ayrımcılık tanıyor. TKDK’da sağ olsun bunu desteliyor. Ben başarabiliyorsam muhakkak ki kadınlarımızda başarabilir. Bizim hayalimiz küçüktü ama büyük bir tesis haline dönüştü. İsterim ki benim gibi yüzlerce kadın olsun."

İŞKUR Personel Alımlarına Devam Ediyor : 40 Bin TL Maaş İŞKUR Personel Alımlarına Devam Ediyor : 40 Bin TL Maaş

IPARD Programı'nın Hedefleri

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) tarafından ortaklaşa finanse edilen IPARD Programı kapsamında; AB standartlarında yatırımların hayata geçirilmesi, kırsaldaki ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi, kırsal nüfusun yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve kente göçün önlenmesi amaçlanıyor.

Kaynak: iha