AK Parti Sivas Milletvekili Rukiye Genç Toy, 4 Mayıs'tan itibaren başlayacak olan İstanbul-Sivas arasındaki yeni Yüksek Hızlı Tren seferlerini duyurarak, toplumsal ihtiyaçlara cevap veren ulaşımın önemine vurgu yaptı.

AK Parti Sivas Milletvekili Rukiye Genç Toy, günümüzde ulaşımın, ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve askeri yapılar gibi birçok temel yapıyı oluşturan unsurlardan biri olduğunu vurgulayarak, ulaşımın küreselleşme ve ekonomik büyüme gibi faktörlere paralel olarak hızlı gelişim göstermek zorunda olduğunu ifade etti. Toy'a göre, zaman tasarrufu sağlayarak toplumsal gelişmeye ayak uydurmak için ulaşım sektörünün sürekli olarak yenilenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor.

Toy, bu bağlamda, günümüzde toplumsal ihtiyaçlara yanıt veren önemli bir ulaşım aracının yüksek hızlı trenler olduğunu belirtti. Yüksek hızlı trenlerin kullanım kolaylığı, fiyat avantajı, emniyeti ve hızıyla diğer ulaşım araçlarına göre ön plana çıktığını söyledi. Bu trenlerin, şehirlerarası ve uzun mesafeli taşımacılıkta önemli oranda yenilenebilir enerji tüketen tek ulaşım türü olduğuna dikkat çekti.

Toy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ve geçmişten günümüze Ulaştırma ve Altyapı Bakanlarının özverili çalışmalarıyla 2002'den bu yana 2 bin 251 kilometrelik hızlı tren hattının inşa edildiğini ve bu hatların günde ortalama 40 bin kişiye hizmet verdiğini belirtti. Bu yatırımların önemine vurgu yaparak, hızlı tren hatlarının ülkenin ulaşım altyapısını güçlendirdiğini ve vatandaşlara büyük kolaylık sağladığını dile getirdi.

Toy, devam eden bu yatırımların niteliğindeki yeni bir müjdeyi de paylaştı. İstanbul, Sakarya, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas'ı birbirine bağlayacak olan yeni Yüksek Hızlı Tren seferlerinin 4 Mayıs'tan itibaren başlayacağını duyurdu. Bu seferlerin Sivas'tan saat 13.00'te, İstanbul'dan ise saat 08.40'ta başlayacağını belirtti. Böylece hemşerilerin Sivas'tan İstanbul'a kesintisiz, konforlu, güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabileceklerini ifade etti.

Yozgat'ta Türk Mutfağı Haftası'nda Yöresel Lezzetler Sergilendi Yozgat'ta Türk Mutfağı Haftası'nda Yöresel Lezzetler Sergilendi

Toy, projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek, bu önemli adımın tüm vatandaşlara hayırlı olmasını diledi. Bu yeni yüksek hızlı tren seferlerinin, ülkenin ulaşım altyapısını daha da güçlendireceğine inandığını belirtti ve bu güzide projenin, vatandaşlara uzakları yakın eden ve zamanlarını bereketlendiren bir hizmet olacağını sözlerine ekledi.