İnsana haysiyetini iade eden bir sistem arıyorsanız oda İslam'dan başkası değildir!..

      Hakiki müslüman adalet ve merhameti ile, doğruluk ve dürüstlüğü ile, hak ve hakikate teslim oluşu ile, sözlerin her türlüsünü dinleyip en güzeline tabi oluşu ile, ne aldanan nede aldatan oluşu ile, güzel ahlakı ile, fıtratı ile uyumlu oluşu ile, nezaketi ile, zerafeti ile, güvenilirliği ile, emin oluşu ile, vefası ile, nefsini/menfaatini değil Allah'ın rızasını gözetmesi ile tanınır. "Benim kalbime bak sen, kalbim temiz benim!" diyenlerin, aklını birilerine kiraya verenlerin, kibir abidesi kesilmiş tiplerin, kendine göre yeni din icat edenlerin, "Rabbena hep bana!" diyenlerin müslümanlığını kaliteye kalibreye vurmak şöyle dursun Müslümanlığı bile tartışılır!..

     Hz. Ömer(ra)'in meşhur bir sözü vardır. "İslam'ı öyle yaşa. Öyle yaşa ki, seni öldürmeye gelen insan sende dirilsin!" der. Müslüman bir kimse İslam'ı öyle yaşamalı ki etrafındaki insanlar onunla tanışmaktan, yol arkadaşı olmaktan, kader birliği etmekten hoşnut olmalıdır. "Rabbim! İyiki bu kulunu benimle tanıştırdın. İyiki beni o kulunla yol arkadaşı kıldın!" diyerek gıyabında dualar edebilmelidir. Ve hatta Rabbinin o kulu ile tanıştırmasından dolayı kendisini dünyanın en mutlu, en bahtiyar, en şanslı insanı hissetmelidir.

        Savunduğumuz İslam bizi birbirimize kardeş kılmalı, birbirimiz arasındaki muhabbeti, sevgiyi ve güveni artırmalı, birbirimize olan şüpheleri en aza indirmeli, birbirimiz arasındaki ayrışmayı/ihtilafı daha da aza indirgemeli, kâfirlere/zalimlere karşı birbirimizi daha da kenetlemeli, birbirimiz arasındaki işbirliğini daha bir artırmalı, birbirimiz arasında daha uzun soluklu yolculuklar yapmamıza vesile olmalı, birbirimizin sesinin ve sözünün daha da gür çıkmasını sağlamalıdır!..

       “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez!” Mehmet Akif Ersoy

         Zaman ayrılık gayrılık değil, birlik beraberlik zamanıdır.

         "Bedeli ne olursa olsun Müslümanca yaşamanın haysiyetine talibiz. Müslümanca ölmek de bu dünyada edinebileceğimiz nimetin zirve noktasıdır!" diyor şair İsmet Özel.

         Müslüman olmak meydan okumaktır kötülere ve kötülüklere.

         Müslüman olmak baş kaldırmaktır tüm zalimlere ve zalimliklere.

         Müslüman olmak iyilik üretmek ve iyiliklerle yüreklere yürümektir.

         Müslüman olmak sözün her türlüsünü dinleyip en güzeline tabi olmayı gerektirir.

         Müslüman olmak kâfirlere ve zalimlere karşı onurlu ve izzetli olmayı, mazlumlara karşı ise kol kanat germeyi gerektirir.

         Müslüman olmak Allah'a ve Resulüne tabi olmayı, tefrikadan, nifaktan ve nizalaşmaktan uzak durmayı gerektirir.

Yüce yaratıcının bize bahşetmiş olduğu İslam nimeti sayesinde bizi birbirimize kardeş kılmıştır.  İslam dini ise bizlere kardeşlik hukukunu sürekli geliştirmek gerektiğini vurgular.

      Unutmayalım ki, dünyada onur, İzzet ve haysiyet arayanların demirleyecekleri tek limanın adıdır İslam. Ve o limanda konaklamaktan onur duyanarın adıdır Müslüman!.

      Selam olsun her yönüyle güzel örneklik teşkil eden müslümanlara!