27 Aralık 2023 Çarşamba günü son toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2024 yılı için asgari ücretin 17 bin 2 lira olduğunu açıkladı. Asgari ücretin belli olmasıyla birlikte iğneden ipliğe varana kadar her nevi ürüne fahiş rakamlarda zam yapıldı. Zamlı asgari ücreti henüz almayan milyonlarca vatandaş, zamları takip etmekte zorlanıyor.

Artan fahiş rakamlardan en az seviyede etkilenmek isteyen vatandaşlar ise internet üzerinden alış-veriş yapmaya başladı. Giyimden kozmetiğe, temel gıdadan bebeklerin ek gıdasına kadar tüm ürünlerin satışının yapıldığı bir platform haline gelen internet siteleri, piyasanın neredeyse yarı fiyatına satış gerçekleştiriyor.

Özellikle 2. el ürün satışı yapan internet sitelerinin 2024 yılının gözdesi haline gelebileceği ifade ediliyor.

Sivas Barosu Sokak Hayvanları İçin Seferber Oldu! Sivas Barosu Sokak Hayvanları İçin Seferber Oldu!

Vatandaşların katılımcı olarak ürünlerini satarak hem alış-veriş yapıp hem de para kazandığı internet siteleri ocak ayının en çok arananları listesine girmeyi başardı. Sivaslı vatandaşlarda alış-veriş yapmak için internet sitelerini tercih etmeye başladıklarını dile getirdi.

Esnafları Bitiriyor

Son dönemlerde Sivas’ın en önemli gündem maddeleri arasında yerini koruyan küçük esnafın yaşadığı zorluklar, çağın değişmesi ve fiyatların sürekli yükselme eğiliminde olmasıyla birlikte artış gösteriyor.

Hem internet alış-verişinin son dönemlerde daha fazla tercih edilmesi, hem zincir marketlerin her mahallede 3 şubesinin bulunması, hem de artan fahiş rakamlardan son dönemlerde en çok etkilenen kesim olan küçük esnaflar için Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin yapacağı çalışmalar merak ediliyor.

Başkanın Projesi ne Durumda?

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil’in küçük esnafı internet pazarına girmesini sağlayacak projesinin geldiği aşama vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Son dönemlerin en popüler uygulamaları arasında gösterilen internet alış-verişi ile ilgili adım atan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil’in şu ana kadar kaç esnafın uygulamaya dahil edildiğini açıklaması bekleniyor.

Öte yandan vatandaşlar, esnafların uygulamadan nasıl faydalanacağı ve nasıl geri dönüş alacakları ile bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmasını da talep ediyor.