Ev Balkonunda Gizli Kenevir Serası Ev Balkonunda Gizli Kenevir Serası

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle artan canlı hayvan ticaretiyle birlikte dolandırıcılık ve sahte para vakalarında da artış riski doğuyor. Bu riskin önüne geçmek ve vatandaşları korumak amacıyla İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, canlı hayvan pazarlarını ziyaret ederek satıcıları ve alıcıları uyardı.
Ekipler, sahte para, hırsızlık ve dolandırıcılık gibi yaygın dolandırıcılık yöntemleri hakkında bilgi vererek vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için dikkatli olmalarını istedi. Hazırlanan bilgilendirici broşürler de dağıtılarak, sahte paranın gerçeğinden nasıl ayırt edileceği uygulamalı olarak gösterildi.
Polis ekipleri tarafından yapılan uyarılarda şu hususlara dikkat çekildi:
"Kurban alım satım işlemi yaparken alıcılar; kurbanlık alışverişinizi, mümkün olduğunca belediyeler tarafından belirlenmiş hayvan pazarlarında satış için izin almış ve yer verilmiş olan kişilerle yapın. İnternet üzerinden bedelinin çok altında kurbanlık satışı yapan sitelerden alışveriş yapmayın. Gerçek satıcı gibi davranan dolandırıcılara karşı dikkatli olun. Satışı yapılan hayvanı görmediğiniz halde, parayı sizden alarak kurbanlık hayvanı ikametinize getireceğini söyleyen kişilere inanmayın. Satıcının size verdiği telefon numarasının doğru olup olmadığını, numarayı aldığınız anda arayarak kontrol edin. Kurban satış yerlerinde para akışının yoğun olmasından dolayı yankesicilik, kapkaç, dolandırıcılık olaylarına karşı duyarlı bulunun. Alışveriş esnasında büyükbaş hayvan alırken, bu hayvana ait pasaporta, küçükbaş hayvanın kulak küpesine dikkat edin. Kurban kesildikten sonra hayvanın sağlıksız çıkması halinde ilgili Belediye Başkanlığına giderek tutanak tutturun. Ya da sağlıksız hayvanın fotoğraf ve videosunu çekerek durumu kayıt altına aldıktan sonra Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunabilirsiniz. Her türlü şüpheli durumu, zaman kaybetmeden 112 acil durum hattını arayarak polise bildirin.” İfadelerinde bulunuldu.

Muhabir: BÜLTEN