Ramazan Bayramı yaklaşırken ihtiyaç sahiplerini unutmamak önemlidir. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 2024 yılı fitre miktarını 130 TL olarak belirledi.

Fitre nedir?

Fıtır sadakası (fitre), insan olarak yaratılmanın ve Ramazan ayını tamamlayıp bayrama ulaşmanın şükrü olarak dinen zengin sayılan her Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.

Ne zaman verilir?

Fitrenin vacip olma zamanı Ramazan Bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Kimler fitre vermeli?

Borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman fitre vermelidir.

Fitre miktarı ne kadar?

2024 yılı için fitre miktarı 130 TL olarak belirlenmiştir.

Fitre kimlere verilir?

Fitre, fakirlere, miskinlere, yolda kalmışlara, borçlulara, Allah yolunda cihad edenlere, kölelere ve zekâtın verilebileceği diğer kişilere verilebilir.

Fitre nasıl verilir?

Kamu Çalışanlarının Haklarından Tasarruf Olmaz! Türkiye KAMU-SEN Sendikası Basın Açıklaması Kamu Çalışanlarının Haklarından Tasarruf Olmaz! Türkiye KAMU-SEN Sendikası Basın Açıklaması

Fitre, parayla veya gıda maddeleriyle verilebilir. Gıda maddeleriyle verilecekse, bir kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarda olması gerekir.

Fitre vermenin önemi nedir?

Fitre vermek, ihtiyaç sahiplerini sevindirmek ve Ramazan Bayramının bereketini paylaşmak için önemli bir ibadettir. Aynı zamanda, sosyal dayanışmayı ve yardımlaşmayı teşvik eder.