Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonun Mayıs ayından itibaren düşmeye başlayacağını ve Türkiye'nin dezenflasyon sürecine gireceğini açıkladı.

Nisan ayında enflasyon beklentiler doğrultusunda yüzde 3,18 gerçekleştiğini ifade eden Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Programımız sayesinde ekonomideki dengelenme ve azalan cari açık, yeniden tesis edilen bütçe disiplini, uluslararası kaynak girişindeki güçlü artış ve yurtiçi portföy tercihlerinin TL’ye yönelmesi, enflasyonla mücadeleyi destekliyor.  Yıllık enflasyon mayıs ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra öngörülerimiz doğrultusunda keskin bir şekilde düşmeye başlayacak.  Böylece enflasyonla mücadelede geçiş dönemi sonlanacak ve dezenflasyon sürecine gireceğiz" dedi.

Bakan Şimşek, dezenflasyonla birlikte beklentilerde iyileşmenin daha da belirginleşeceğini ve bunun da enflasyondaki düşüşü destekleyeceğini kaydetti.

Bakan Şimşek'in açıklamaları, ekonomiye olan güveni artırıyor ve enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü gösteriyor. Mayıs ayından itibaren enflasyonda düşüş bekleniyor ve Türkiye'nin dezenflasyon sürecine girmesi öngörülüyor.

MSB: Son Bir Haftada 48 Terörist Etkisiz Hale Getirildi MSB: Son Bir Haftada 48 Terörist Etkisiz Hale Getirildi