Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Mera Islahı ve Amenajman Projesi kapsamında Niğde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, zayıf mera alanlarını yenileyerek hayvancılığa can veriyor.

Eskişehir'de Salatalık ve Kabak Fiyatları Üreticiyi Tatmin Ediyor Eskişehir'de Salatalık ve Kabak Fiyatları Üreticiyi Tatmin Ediyor

Çamardı'nın Kavlaktepe köyünde 105 dekarlık alanda yürütülen mera ıslahı çalışmaları tamamlandı. Bir zamanlar hayvanlar için verimsiz bir alan olan mera, yapılan çalışmalar sonucunda yemyeşil hale geldi.

Niğde Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Baş, mera alanlarının ıslahının önemini vurgulayarak şunları söyledi: "İlimizde 240 bin hektar mera varlığı bulunuyor. Bu da toplam yüz ölçümümüzün üçte birine denk geliyor. Bu nedenle meraların ıslah edilmesi hayvancılığımızın gelişmesi için çok önemli."

Baş, proje kapsamında 105 dekarlık alanda yapılan çalışmalarla mera alanının yeniden canlandığını ve hayvanların su ihtiyacının karşılanması için de üç farklı noktaya su kaynağı oluşturulduğunu belirtti.

Mera ıslahı çalışmaları ile ilgili emeği geçenlere teşekkür eden Baş, "Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda il müdürlüğümüzün önem verdiği projelerden bir tanesi bu proje ve burada da çok başarılı bir örneğini görüyoruz." dedi.

Kaynak: iha