Kayseri'nin Talas ilçesine bağlı Başakpınar Mahallesi'nde, Başakpınar Mermerciler Derneği tarafından merhum mahalle sakini İsmail Yağ adına ödüllü bir satranç turnuvası düzenlendi. 8-13 yaş ve 13-18 yaş kategorilerinde iki ayrı kategoride gerçekleşen turnuvada, mahallede okuyan öğrenciler ödül almak için kıyasıya mücadele etti.

Turnuvada heyecan ve çekişme doruk noktasındaydı. 8-13 yaş kategorisinde 1. olan öğrenciye 2 bin TL, 2. olana ise bin TL ödül verildi. 13-18 yaş kategorisinde ise 1. olan öğrenci 5 bin TL, 2. olan ise 2 bin 500 TL ödülün sahibi oldu.

Başakpınar Mermerciler Derneği Başkanı Şükrü Erbaş, turnuvayı gelenekselleştirmeyi ve gençleri sanal ortamdan uzaklaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Erbaş, "Yaklaşık 3 aydır dernek olarak resmi faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bugün de dernek olarak İsmail Yağ anısına gelenekselleştirmeyi düşündüğümüz ve ilk olarak düzenlediğimiz 8-13 yaş ve 13-18 yaş grubu olarak 2 kategoriden oluşan bir satranç turnuvası düzenledik. Turnuvamıza Satranç Federasyonu Başkanlığı destek verdi. 2 kategoride de 1. ve 2.’ye ödüllerimizi vereceğiz. Talas Belediyesi de kitap ödüllerimizi verdi. Gönüllü arkadaşlarımız da destekte bulundular. İnşallah bunu geleneksel olarak her yıl yapacağız. Şu anda katılım olarak 80’in üzerinde öğrencimiz var. Her kategoride ayrı ayrı 1 ve 2. tur olarak devam ediyor. Sonunda da ödüllerle turnuvamız bitecek. Biz inşallah çocukları hem internet ortamından biraz daha uzaklaştırmak hem de birbirleriyle bağdaşmalarını sağlamak amacıyla bu turnuvayı sürekli düzenlemeyi planlıyoruz" dedi.

Sivas'ta Kurban Bayramı'nda Nöbetçi Fırınlar Belli Oldu! Sivas'ta Kurban Bayramı'nda Nöbetçi Fırınlar Belli Oldu!

Başakpınar Mahalle Muhtarı Durdu Turan da turnuvaya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bu turnuvayı Başakpınar Mermerciler Derneği Başkanı Şükrü bey düzenliyor dernek adına. Talas Belediyesi ve muhtarlığımız destekleriyle turnuvamızı düzenliyoruz. Turnuvadaki amaç çocukları sanal ortamdan, cep telefonundan uzak tutmak ve çocukları kendi aralarında bütünleştirmek."

Turnuvaya katılan 13 yaşındaki Gülsu Kandağ ise satranç sayesinde telefon bağımlılığından kurtulduğunu söyledi. Kandağ, "Burada turnuvada olmak çok güzel bir duygu. Satranç beynimi ve düşünme gücümü arttırıyor ve benim boş zamanlarımda eğlendiğim sürekli oynadığım bir oyun. İnsanlar da satranç oynayarak günün boş vakitlerini bence gayet iyi bir şekilde değerlendirebilir. Sanal ortamdan uzaklaşmada da çok etkili oluyor. Ben satranca başladığımda 9 yaşımdaydım ve telefon bağımlısıydım ama şu an satranç oynadığım için değilim" dedi.

Kaynak: iha