Eskişehir Valiliği himayesinde, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi koordinasyonunda ve TÜBİTAK desteğiyle İnönü'den Sakarya'ya Milli Mücadele Rotası projesi hayata geçiriliyor. Bu proje ile gençlere milli şuur aşılanırken, kent turizmine de katkı sağlanması amaçlanıyor.

Proje kapsamında:

  • Birinci İnönü Muharebesi, İkinci İnönü Muharebesi, Kütahya-Eskişehir Muharebeleri ve Sakarya Meydan Muharebesi'nin yaşandığı bölgelerde turlar düzenlenecek.

  • Tur rotası Eskişehir, Bilecik, Kütahya ve Ankara illerini kapsayacak.

  • Turlara katılan öğrencilere tarih, coğrafya ve turizm bilgisi verilecek.

    Engelli Kızını Sırtında Taşıyan Baba Engelli Kızını Sırtında Taşıyan Baba
  • Milli bilinç kazandırma ve savaş coğrafyasını turizme kazandırma hedefleniyor.

  • Bölge kalkınmasına turizm aracılığıyla katkı sunulması amaçlanıyor.

Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, proje hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:"Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi koordinasyonunda ilgili kurumların desteğiyle bir TÜBİTAK projesi başlatıldı. Temel amaç İnönü'den Sakarya'ya Milli Mücadele rotasının oluşturulması. Turizmde hem yeni bir rota oluşturmak hem de genç kuşaklara, gençlerimize milli şuurun verilmesi konusunda bir çalışma bu. Bu yönde rotalar belirlendi ve Bilecik Eskişehir, Kütahya ve Ankara illerini kapsayan bu rotayla ilgili çalışmalar devam ediyor. Amacımız milli mücadelenin hangi durumda, ne zor şartlarda verildiğinin, genç kuşaklar tarafından öğrenilmesi. Diğer boyutuyla baktığımızda da turizm destinasyonu anlamında yeni bir rotanın oluşturularak kent turizmine de katkı sağlanması. Valilik olarak bu projeyi destekliyoruz ve bir an önce hayata geçirilmesi için ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz."

Kaynak: iha