Sivas'ta Bıçak Bileme Ustalarında Yoğunluk Sivas'ta Bıçak Bileme Ustalarında Yoğunluk

Kırşehir'de il genelinde başlatılan "Çocuk Oyunları" yarışmaları, Ahi Stadı'nda düzenlenen büyük bir şenliğe dönüştü. Farklı okullardan ve ilçe merkezlerinden gelen yüzlerce çocuk, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunları oynayarak hem eğlendi hem de öğrendi.

Yarışmalarda dereceye giren çocuklar keyifli vakit geçirirken, aynı zamanda teknoloji bağımlılığından uzak kalarak sosyalleşmenin önemini de kavradılar. Okul bahçelerinde oynanan oyunların yarışmaya dönüştüğü bu etkinliklerle, çocukların obezite, tablet, telefon ve hareketsiz yaşam gibi sorunlardan uzak durmaları amaçlanıyor.

Etkinlikte konuşan İl Gençlik ve Spor Müdürü Numan Nafiz Şahin şunları söyledi:"Oluşan kültürün geçmişten geleceğe 'çocuk oyunları' denilen oyunların aktarımını sağlamak istiyoruz. Bizden sonraki nesillere de bu oyunların aktarılmasını istemekteyiz. 2024 Hareketlilik yılında tüm çocukların hareket etmesini amaçlamaktayız."

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yasin Gülşen ise şu ifadelere yer verdi:"Çocukların eksiği oyun bilmemek. Çocuklara sürekli teknolojide, bilime ulaşmada bizlerin çocukluk dönmelerine bakıldığı zaman bizlerden çok öndeler sadece bir alanda bizlerin çok gerisindeler. Biz çocukluğumuzu çocukluk gibi yaşadık. Çocukluk oyunlarını çok oynadık. Yeni neslin Türkiye Yüzyılının mimarı olacaklarını düşünüyoruz. Çocukları bizlerin oyunlarıyla çocukluklarına yaklaştırma gayreti içerisindeyiz."

Kaynak: iha