Gaziantepli aşçı Harun Reşit Kuzu, hayallerini gerçekleştirmek için bisikletiyle Türkiye turuna çıktı. 1 ay boyunca sürecek bu turda Kuzu, Türkiye'nin muhteşem doğasını ve tarihi güzelliklerini keşfedecek.

Saldırılan Atatürk heykeli onarıldı Saldırılan Atatürk heykeli onarıldı

10 yıldır Gaziantep'te aşçılık yapan Kuzu, uzun zamandır hayalini kurduğu bu tur için iş yerinden izin alarak yola çıktı. Günde en az 5 saat pedal çeviren Kuzu, şu ana kadar Karapınar'a ulaştı ve burada kamp yaptı.

Bisiklete olan tutkusunu çocukluğuna kadar götüren Kuzu, bu turu gerçekleştirmenin en büyük motivasyonunun depremden sonra yaşadığı duygular olduğunu söylüyor. Kuzu, "Ülkemizi gezmeye gelen yabancı turistleri görüyordum. Dünyanın öbür ucundan gelen insanlar bizim güzelliklerimizi görmeye geliyorlardı. Biz ise bu cennet vatanı keşfedemiyorduk. Bisiklete olan ilgimle bu açığı kapatmaya karar verdim" diyor.

Yolculuğu boyunca günde 5-6 saat pedal çeviren Kuzu, istediği yerde durup dilediği yerleri gezebiliyor. Gittiği her yerde ilgiyle karşılanan Kuzu, özellikle çocukların ilgi odağı oluyor. Yabancı turist zannedilen Kuzu, Türk olduğunu söylediğinde kahkahalara boğuluyor.

Kuzu, Türkiye'nin keşfedilmeyi bekleyen birçok güzelliğe sahip olduğunu ve bu gezi sayesinde vatanını daha iyi tanıdığını söylüyor. "Misafirperver insanlar, muhteşem doğa ve tarihi mekanlar... Bu ülkeyi gezmekten mutluluk duyuyorum. 1 ay boyunca elimden geldiğince gezeceğim. Bazen misafirperver insanların evlerinde kalıyorum, bazen de çadırda kamp yapıyorum. Her anı dolu dolu yaşıyorum. Karapınar'da Meke Gölü ve Acıgöl gibi muhteşem doğa harikaları ve tarihi mekanlar beni büyüledi. Ülkemizin değerini bilmeliyiz. Bu gezi sayesinde bunu daha iyi anladım. Herkesi ülkemizin güzelliklerini görmeye davet ediyorum. Kesinlikle pişman olmayacaklar" diyor.

Kaynak: iha