Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el otomobil satışlarında getirilen "6 ay ve 6 bin kilometre" uygulamasının yıl sonuna kadar uzatılması, galerici esnafını memnun etti. Galerici Ahmet Yurtlu, uygulamanın piyasayı rahatlattığını ve fiyatları sistemli bir şekilde geri çekmeye başladığını söyledi.

Uygulama Fiyatları Geri Çekti:

2023 yılında ikinci el otomobil fiyatlarında fahiş artışlar yaşanmıştı. Bu artışları durdurmak için Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen "6 ay ve 6 bin kilometre" uygulaması, fiyatların geri çekilmesinde etkili oldu.

Ahmet Yurtlu: "Bu uygulama piyasayı ciddi derecede oturttu. Fiyatlar sistemli bir şekilde geri gelmeye başladı."

Uygulama Neden Uzatıldı?

6 ay ve 6 bin kilometre uygulaması, sıfır araçları alıp kısa sürede yüksek kar marjıyla satanları engellemeyi amaçlıyordu. Uygulamanın faydalı olduğu görüldükçe süresi 1 Ocak 2025'e kadar uzatıldı.

Yurtlu Uygulamanın Devamını Destekliyor:

Yeni Kampanyasıyla 70.000 TL'ye Kadar Hızlı Kredi İmkanı Sunuyor Yeni Kampanyasıyla 70.000 TL'ye Kadar Hızlı Kredi İmkanı Sunuyor

Ahmet Yurtlu, uygulamanın otomotiv piyasasını dengelediğini ve fiyatların yerine oturmasını sağladığını belirterek, yıl sonuna kadar uzatılmasının doğru bir karar olduğunu savunuyor.

Kaynak: iha