Erik Artık Taneyle Satılacak: Fiyatlar Uçuşa Geçti!

Türkiye’de gıda fiyatlarında yaşanan yükseliş, yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan eriği de etkiledi. Artık yüksek fiyatları nedeniyle erik, taneyle satılmaya başlandı.

Kangal Yetiştiricisi Hüseyin Yıldız'dan Köpeklerde Kene Uyarısı Kangal Yetiştiricisi Hüseyin Yıldız'dan Köpeklerde Kene Uyarısı

Erik Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Muğla'nın Marmaris ilçesi, erik tezgahlarına düşen ilk yerlerden biri. Burada, baharın gelmesiyle birlikte tezgahlarda yerini alan eriklerin kilogram fiyatı 350 ile 500 TL arasında değişiyor. Bu yüksek fiyatlar, özellikle yerel halkın alışveriş alışkanlıklarını değiştiriyor. Marmarisli manavlar, eriğin kilosunun 500 TL'ye kadar çıktığını belirtiyorlar.

Erik Taneyle Satışa Sunuldu!

Yüksek fiyatlar nedeniyle artık Marmaris ve çevresinde erikler taneyle satılıyor. Manav ve pazar yerlerindeki bu yeni satış yöntemi, müşterilere daha küçük miktarlarda erik satın alma imkanı tanıyor. Özellikle yerli halktan yoğun talep gören bu uygulamada, bir tanesi 10 TL’den satılan erikler, yüksek maliyetleri bir nebze olsun azaltmayı amaçlıyor. Satışa sunulan erikler, Marmaris’e yakın Karacasöğüt mahallesinin bahçelerinden ve Aydın ile Antalya gibi illerden getiriliyor. Nakliye maliyetlerinin de eklenmesiyle fiyatlar daha da artarken, erik sezonu ilerledikçe fiyatların normalleşmesi bekleniyor. Ancak şu anda erik taneyle satılarak, yüksek fiyatlar biraz olsun dengelenmeye çalışılıyor. (Haber Merkezi)