TESK Başkanı Palandöken Zincir Marketlerin Sigara ve Ekmek Satışını Sınırlandırmak İstiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zincir marketlerin sigara ve ekmek satışının sınırlandırılması gerektiğini savundu. Palandöken, esnafın haksız rekabete maruz kaldığını ve enflasyonla mücadelenin kilit noktasının esnaf ve sanatkarlar olduğunu söyledi.

Haksız Rekabet ve Rant Oluştuğunu Savunuyor

Merkez İşyeri Denetleme ve Danışmanlık Grubu ile Meslek Eğitimini Geliştirme Kurulu Toplantısı'nda konuşan Palandöken, gıda sektöründe haksız rekabet ve rant oluştuğunu savundu. Bir kişinin 10 bin tane işletmesi olabildiğini ve bunun fiyatların kontrol edilemez hale gelmesine neden olduğunu belirtti. Palandöken, bu durumun esnafı tezgahtar, çiftçiyi tarlada işçi konumuna düşürdüğünü ve tüketicinin de enflasyondan bıktığını ifade etti.

Çözüm Olarak Sigara ve Ekmek Yasaklaması Önerisi

Palandöken, bu sorunun çözümü için zincir marketlerin sigara ve ekmek satışının sınırlandırılması gerektiğini önerdi. Esnafın tütün mamullerinden elde ettiği kar marjının yüzde 12'den yüzde 4'e kadar düştüğünü belirten Palandöken, bu durumun esnafı zor duruma soktuğunu savundu.

Eskişehir'de Sıcak Hava Ayakkabı Tercihlerini Değiştiriyor: Botlar Yerini Sandalet ve Spor Ayakkabılara Bırakıyor! Eskişehir'de Sıcak Hava Ayakkabı Tercihlerini Değiştiriyor: Botlar Yerini Sandalet ve Spor Ayakkabılara Bırakıyor!

Esnafın Korunması ve Perakende Yasası'nda Güncelleme Talebi

Palandöken, tüm dünyada küçük işletmelerin öneminin arttığını ve korunması için çalışmalar yapıldığını vurguladı. Türkiye'de ise tam tersi bir durumun söz konusu olduğunu ve küçük esnafın büyüyünce ezildiğini söyledi. Palandöken, esnafın korunması için Perakende Yasası'nın acilen esnafın ihtiyaçları doğrultusunda güncellenmesi gerektiğini savundu. Açılış kapanış saatlerinin kurala bağlanması ve her türlü ürünün satılmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirten Palandöken, ayrıca haftada bir gün mutlaka tatil yapılması gerektiğini ifade etti.