Sivas'ta Şiddetli Rüzgar Sürprizi: Ağaçlar Savruldu, Dallar Kırıldı Sivas'ta Şiddetli Rüzgar Sürprizi: Ağaçlar Savruldu, Dallar Kırıldı

Eskişehir'in Milli Mücadele'deki kahramanca direnişi ve kurtuluşu, Tepebaşı Belediyesi'nin özel projesiyle görsellerle hayat buluyor. Tarih Vakfı iş birliğinde hazırlanan "Milli Mücadele'de Eskişehir ve 100. Yılında Eskişehir'in Kurtuluşu" projesi kapsamında hazırlanan sergi, belgesel ve kitap serisi, Eskişehir'in Milli Mücadele'deki rolünü ve kurtuluş mücadelesini kuşatıcı bir şekilde ele alıyor.

Sergiye yoğun ilgi gösteren öğrenciler, Eskişehir'in işgal altındaki dönemden kurtuluşuna kadar uzanan tarihi görseller ve belgeler eşliğinde Milli Mücadele'nin heyecanını yaşıyor. Şehit Mustafa Türker İlkokulu 2. sınıf öğrencileri de sergiyi gezerek bu anlamlı tarihi deneyimleme fırsatı buldu.

Sadece sergiyle sınırlı kalmayan proje, Eskişehir'in Milli Mücadele'deki hikayesini anlatan bir belgesele ve 5 kitaptan oluşan bir seriye de ev sahipliği yapıyor. Görsel açıdan zengin belgesel, Milli Mücadele'nin Eskişehir'deki izlerini günümüze taşıyor. "100. Yılında Eskişehir'in Kurtuluşu" kitap serisi ise farklı araştırmalar ve belgeler ışığında Eskişehir'in Milli Mücadele'deki farklı yönlerini ele alıyor.

Eskişehirli vatanseverlerin Milli Mücadele ile bütünleşmesini anlatan sergi, Tepebaşı Belediyesi Ana Hizmet Binası'nda ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Belgesel ise Tepebaşı Belediyesi'nin YouTube kanalı "tepebasibld" üzerinden izlenebiliyor. Kitap serisi hakkında bilgi almak ve seriyi edinmek isteyenler ise Tepebaşı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne ulaşabilir.

Kaynak: iha