Eskişehir'de, Alpu ilçesinde 1. derece arkeolojik sit alanında tarihi eser kaçakçılığı yapan 10 kişi jandarma tarafından suçüstü yakalandı. Kazılarda tarihi eser arama cihazları, küp parçaları ve bakır çubuklar ele geçirildi.

Karaman'da Asayiş Operasyonu: 10 Aranan Kişi Tutuklandı, Uyuşturucu ve Ruhsatsız Silah Ele Geçirildi Karaman'da Asayiş Operasyonu: 10 Aranan Kişi Tutuklandı, Uyuşturucu ve Ruhsatsız Silah Ele Geçirildi

Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, Alpu ilçesinde tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı ihbarını aldı. Ekipler, şüphelilerin farklı tarihlerde 1. derece arkeolojik sit alanında kazı yaptığını belirledi. Cumhuriyet Savcısı'nın koordinesinde KOM Şube Müdürlüğü ve Alpu İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri operasyon başlattı.

İlk operasyonda 2 kişi yakalandı.

Operasyonda ilk etapta 2 şüpheli suçüstü yakalandı. Ele geçirilen malzemeler arasında 1 adet alan tarama cihazı, 1 adet yılan kamera, 6 adet el feneri yer aldı.

Ekskavatörle yapılan kazıda 8 kişi daha yakalandı.

Birkaç gün sonra aynı bölgede paletli ekskavatör kepçe ile kazı yapılacağı bilgisini alan ekipler, operasyon düzenledi. Bu operasyonda da 8 şüpheli daha suçüstü yakalandı. Kazı alanlarında 2 parça halinde küp parçası, 4 adet bakır çubuk, 10 metre bakır tel, 1 adet el dedektörü cihazı, 1 adet kazma ve 2 adet hilti ele geçirildi.

Şüphelilere soruşturma açıldı.

Ele geçirilen 2 araç ve ekskavatör kepçe Alpu Yed-i Emin Otoparkı'na çekildi. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca şüpheliler hakkında ilgili kanun maddelerince soruşturma başlatıldı.