Eskişehir'de yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi karpuz, kilogramı 50 liradan satışa sunuluyor. Bu fiyatlar, birçok vatandaşın karpuzu yarım ya da çeyrek olarak çalışmaya itiyor.

Eskişehir'de Sıcak Hava Ayakkabı Tercihlerini Değiştiriyor: Botlar Yerini Sandalet ve Spor Ayakkabılara Bırakıyor! Eskişehir'de Sıcak Hava Ayakkabı Tercihlerini Değiştiriyor: Botlar Yerini Sandalet ve Spor Ayakkabılara Bırakıyor!

Pazarda satışa sunulan karpuzların fiyatları, 300 liraya kadar çıkıyor. Bu nedenle, genellikle yarım ya da çeyrek karpuz satın alıyor. Esnaflar, mevsimsel koşullar ve göz önüne çıkma şu anda bir karpuzun ortalama 7-8 kilo geldiğini ve çeyrek dilimin 80 liraya denk geldiğini belirtiyor.

Pazarcı esnaf ”Karpuzlar şu anda İran’dan geliyor. Yerli Adana veya Antalya karpuzumuz daha başlamadı. İran’dan geldiği için şu an için biraz pahalı. Kilosu 50 liradan tezgâhlarda satıyoruz. Ortalama çeyrek dilim 80 liraya, yarım ise 140 liraya denk geliyor. Zaten vatandaşlarımız tamamını alamıyor. Genelde vatandaşlarımız tadımlık, yani yarım ya da çeyrek şeklinde alıyor. Ancak yerli karpuzumuz çıktığında fiyatlar düşecektir" dedi.