Eskişehir'de Yaya Bölgelerinde Motosiklet Kullananlara Ceza Kesildi Eskişehir'de Yaya Bölgelerinde Motosiklet Kullananlara Ceza Kesildi

Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde 5 Şubat 2022'de yaşanan trajik olayda, Afganistan uyruklu Abdulkadir Ahmadi, eşi Shannaz Nazari ve kızı Nasimgül Ahmadi'yi bıçaklamıştı. Olay sırasında yakınlardaki Tolga Daşkıran ve arkadaşı Hüseyin Şahin, Ahmadi'ye müdahale ederek Nazari ve Ahmadi'yi kurtarmaya çalışmıştı. Müdahalede Şahin bıçakla yaralanırken, Ahmadi de Daşkıran tarafından bıçaklanmıştı.

Olay sonrası Tolga Daşkıran tutuklanırken, Abdulkadir Ahmadi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Yargılama sürecinde Daşkıran'a "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan haksız tahrik ve iyi hal indirimiyle 5 yıl hapis cezası verildi. Daşkıran'ın avukatı ve savcılık tarafından Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'ne itiraz dilekçesi verildi. Savcılık, Daşkıran'ın meşru savunma hükümleri çerçevesinde hareket ettiğini savunarak beraatını talep etti. Fakat itiraza rağmen Daşkıran'ın cezası onandı.

Ayrıca sanık Abdulkadir Ahmadi, eşini kasten öldürmeye teşebbüs suçundan iyi hal indirimiyle 12 yıl 6 ay hapis cezası, Daşkıran'ın arkadaşı Hüseyin Şahin ise 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Cezaevine gönderilen Daşkıran ve Şahin'in aileleri ve arkadaşları bu duruma isyan ederek adalet çağrısı yaptı. Emek Mahallesi'nde bir araya gelen grup, pankartlar açarak ve sloganlar atarak Daşkıran ve Şahin'in tahliyesini talep etti.

Daşkıran'ın annesi Nazire Kurt, oğlunun haksız yere tutuklandığını ve adaletin yerini bulmasını istediğini söyledi. Şahin'in ablası Ayşe Şahin ise kardeşinin 1 ay sonra üniversite sınavına gireceğini ve bu olayın onu psikolojik olarak etkilediğini belirterek özgürlüğünü talep etti.